30 Nisan'da yürürlüğe girmesi planlanan yeni düzenlemeyle birlikte akaryakıt istasyonlarında farklı isimlerle satılan benzin ve dizel ürünlere veda ediyoruz. "Ultra Force", "Power", "VMax" gibi ibarelerle pazarlanan ve daha pahalıya satılan ürünler artık tarih olacak. EPDK tarafından hazırlanan taslak ile istasyonlarda sadece benzin, motorin (dizel) ve LPG satışı yapılabilecek.

Benzin Zammı 2

Benzin ve Dizel Artık Tek Fiyat!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt istasyonlarında farklı isimlerle satılan ve fiyat farkı uygulanan benzin ve dizel ürünlere son veriyor. 30 Nisan 2024 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanan yeni düzenlemeyle birlikte, "Ultra Force", "Power", "fuelsave", "VMax", "VPro" gibi ibarelerle satılan ürünler artık raflarda yer almayacak. Bu sayede, tüketiciler hangi ürünü alacağına karar verirken kafa karışıklığı yaşamayacak ve tek bir fiyat üzerinden seçim yapabilecek.

Farklı Ürünlere Fazladan Ödediğimiz Paralar Tarihe Karışıyor!

Akaryakıt istasyonlarında farklı isimlerle satılan benzin ve dizel ürünlerinin, normal ürünlere göre daha fazla yakıt tasarrufu sağladığı, motoru temizlediği ve araca ekstra performans kattığı gibi iddialar yıllardır tartışma konusu olmuştur. EPDK tarafından yapılan incelemeler sonucunda bu iddiaların somut bir delile dayanmadığı ve tüketicilerin farklı ürünlere fazladan para ödemesine neden olduğu belirlendi.

Tek Fiyat Dönemi Tüketiciye Fayda Sağlayacak

EPDK tarafından hazırlanan taslağın yürürlüğe girmesiyle birlikte, tüketiciler akaryakıt alırken daha bilinçli bir seçim yapabilecek ve fiyat araştırması yaparken daha az zaman harcayacak. Ayrıca, farklı ürünlere ödenen fazladan paraların önüne geçilerek, tüketicilerin ekonomisine katkı sağlanacak.

Editör: Atakan Öztürk