banner75

 Konu bu gün budur. EVET, gidiş başladı. Geç bile kaldık. AKP dönemi karnesini sunalım ve birlikte yorumlayalım.

Birçok rakamlar dizisi ve serisi sunuyorum. Ben de isterim ki basit yazayım. Kolay anlaşılır yazayım. Açık yazayım. Kısa kısa yazayım. Ama bu ortamda bu şekilde yazı olmuyor. Rakamsız yazı hiç olmuyor. Elinizde levhalar ve tablolar alarak bağıra bağıra yazacaksınız O halde sabrınız varken yazımızı sunalım.

10 Kasım 1938 de bir ABD doları 80 kuruş idi.

  1. Mayıs 1950 de ise bir ABD doları 280 kuruş idi.

27 Mayıs 1980 ihtilali yapıldığı tarihte ise bir ABD doları 10 TL idi.

Kıbrıs barış harekâtında bir ABD doları 13 TL idi. Aradakileri atlayalım.

3 Aralık 1983 te yani MGK nin iktidarı Özal’a devrettiğinde 184 TL idi.

Özal öldüğü tarihte yani 17 Nisan 1993 te 9453 TL idi. Bölelim 9453;184=51 mislidir. Yani Sayın Özal ABD Dolarını tam tamına 51 misli artıran açık bütçe politikaları izlemiştir.

2003 te AKP geldiği zaman Dolar 1.320.000 TL idi. Bu gün ( 10 Nisan 2022 )14.740.000 TL dir bölelim 147400.000: 132000=11 mislidir:

Altın Gramı 18 TL idi. bu gün ( 10 Nisan 2022 ) 923 TL dir Artış 923,18=51 mislidir

Çeyrek altın 24 TL idi. Bu gün ise 1514 TL dir. Bölelim 1514:24=63 mislidir.

Bu felaket durumu Türk milletine yaşatan AKP döneminde yapılan birbirinden açık bütçelerdir. DENK bütçeye dönülmeden bu iş düzlüğe çıkmaz. Hala daha AKP yönetiminde + MHP yönetiminde ve Yargı organlarında bu gidişe doğru teşhis koyarak DENK bütçe yapmalıyız diye avazı çıktığı kadar bağıran kalemi yettiği kadar yazan kimsecikler ortada yok gibi bir şey. AKP yi Türk milleti çok geç anladı ve çok geç karar verdi. Çünkü el vereceği muhalefetin de Atatürk gibi duruşu yok. Atatürk’ü arayan Türk milleti onun için seller gibi Anıtkabir’e akıyor. Bu akışın anlamı Atatürk’e dönme emridir. DENKI bütçe ve Laik eğitim yap emridir. Ama anlayan gören de fazla değil.

Türk milleti AKP iktidarını geldikleri gibi göndermek için çooook geç kalmıştır.

Türk milleti AKP iktidarını geldikleri gibi göndermek için çooook geç kalmıştır.

Türk milleti AKP iktidarını geldikleri gibi göndermek için çooook geç kalmıştır.

Türkiye’de Hukuk Kalmamıştır.

Yaşadıklarımız bize bunları yazdırmaktadır.

Türkiye’de artık hukuk ve demokrasi kalmamıştır.

Can ve mal emniyeti, kalmamıştır.

Özgür düşünme düşündüğünü ifade etme özgürlüğü kalmamıştır.

Anayasamızın 26. maddesi diye sadece bir hayal kalmıştır.

Biz de bunları fazladan yazdık. Bir gram altın 18 TL iken 920 TL ye çıkan bir ülkede ne yazarsan yaz bir şey yazmış olmazsın. Bir gram altını 920 TL ye yani 51 misline çıkarılmıştır. 14 Mayıs 1950 sonrası gibi Anayasal suç işlenmiştir. Bunun için Cumhuriyet Baş Savcısı Harekete geçmemiştir. Hiç kimse bu durumu AYM ye götürmemiştir. Danıştay bunu görerek Hükümeti uyarmamıştır. İsmet İnönü’nün deyimiyle Türk Milleti tam manasıyla iflasa sürüklenmiştir. Böyle bir memleket haline getirilen Türkiye’de yaptıklarımız boşuna konuşmak ve yazmaktır.

Sartre der ki: Yeryüzünde bir Yahudi bile kendini güven altında hissetmiyorsa hiç kimse kendini güven altında sayamaz. Bu sözü Türkiye’miz için uyarlarsak" Türkiye’de bir Türk vatandaşı bile kendini güven altında hissetmiyorsa hiç kimse kendisini güven altında sayamaz.” Bu gün hepimiz toptan bu duraktayız. AKP+ MHP ortaklığına helal olsun. Açık bütçelere seyirci kalanlara da helal olsun.

  • Çağdaş uygarlık durağı bu mudur?
  • İleri demokrasi durağı bu mudur?
  • Demokratik laik sosyal hukuk devleti durağı bu mudur?

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner74