Ünlü Diyetisyen Canan Karatay'ın hayat arkadaşı Ali Başak Kartay kimdir? Ali Başak Karatay ne iş yapıyor? Detayları haberimizde..

Canan Karatay Kimdir

Canan Karatay, 2 Mart 1943 tarihinde Elazığ'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Elazığ'da tamamladı. 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği'nde iç hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamladı.

Karatay, 1976-1978 yılları arasında, Güney Afrika Cape Town Üniversitesi Groote Schuur Hastanesi'nde, dünyada ilk kez kalp nakli ameliyatını gerçekleştirmiş olan Christiaan Barnard'ın ekibinde çalıştı. Bu deneyim, Karatay'ın kardiyoloji alanındaki çalışmalarının temelini oluşturdu.

Karatay, 1980 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde doçent, 1988 yılında ise profesör oldu. 1993-1997 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde dekanlık yaptı.

Karatay, 2004 yılında İstanbul Bilim Üniversitesi'nin kurucu rektörü oldu. 2018 yılında ise rektörlük görevinden ayrıldı.

Karatay, 2014 yılında "Karatay Diyeti" adlı kitabını yayınladı. Bu kitap, Türkiye'de en çok satan kitaplardan biri oldu. Karatay, bu kitapta, kolesterolün kalp hastalıklarına neden olmadığını, düşük kolesterolün ise kalp hastalıklarını artırdığını iddia etti.

Karatay, kolesterolün kalp hastalıklarına neden olmadığını savunduğu için, Amerikan Kalp Derneği ve Amerikan Diyabet Derneği gibi kuruluşlar tarafından eleştirildi. Karatay, bu eleştirilere karşı, kendi araştırmalarının yanı sıra, diğer bilim insanlarının çalışmalarından da örnekler vererek, görüşlerini desteklemeye çalıştı.

Karatay, 2018 yılında, "Karatay Diyeti ve Yaşam Tarzı" adlı bir televizyon programı yapmaya başladı. Bu program, büyük ilgi gördü. Karatay, bu programda, kolesterolün yanı sıra, diğer sağlık sorunlarına da çözüm önerileri sunarak, geniş bir kitlenin dikkatini çekti.

Karatay, halen İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde iç hastalıkları ve kardiyoloji profesörü olarak görev yapmaktadır.

Karatay'ın bazı eserleri şunlardır:

  • Karatay Diyeti (2014)
  • Karatay Diyeti ve Yaşam Tarzı (2018)
  • Karatay Diyeti II (2019)
  • Karatay Diyeti ve Yaşam Tarzı II (2020)
  • Karatay Diyeti III (2021)

Karatay, 1979 yılından beri evlidir. Bir oğlu vardır.

Ali Başak Karatay Kimdir

Ali Başak Karatay, Canan Karatay'ın eşidir. 1947 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden mezun oldu.

Ali Başak Karatay, İstanbul Bilim Üniversitesi'nde Felsefe Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Karatay, felsefenin bilimi ve sanatın birleştiği bir alan olduğuna inanmaktadır. Bu inancı doğrultusunda, felsefe derslerinde öğrencilere, felsefi kavramları ve teorileri, sanat ve edebiyat eserleri ile ilişkilendirerek öğretmektedir.

Ali Başak Karatay, Canan Karatay'ın Karatay Diyeti ve Yaşam Tarzı adlı televizyon programında da yer almaktadır. Programda, eşinin beslenme ve yaşam tarzı önerilerini desteklemek için bilimsel ve felsefi argümanlar sunmaktadır.

Ali Başak Karatay ve Canan Karatay'ın bir oğlu vardır.