2023-2024 sezonunda 296 takımın yer aldığı Bölgesel Amatör Lig'de birçok takım ligi tamamlayamadan ligden çekilme kararı alırken bu süreçte il kontenjanı kuralı da bu sezon yine en büyük tartışmaların odak noktası oldu. İstanbul Süper Amatör Lig Klasman Grupları Fikstür çekiminde açıklamalarda bulunan TFF Yönetim Kurulu Üyesi, TASKK ve İASKF Genel Başkanı Ali Düşmez, statüsü eleştirilen Bölgesel Amatör Lig'le ilgili açıklamalarda bulundu.

Bölgesel Amatör Lig'de takım sayısının pandemi döneminde arttığını aslında bu ligin 120 takımla oynanması gerektiğini söyleyen Ali Düşmez "Pandemi, deprem derken BAL Ligi folloş oldu, perişan oldu. Bu ligde en fazla 120 takım olması gerek. Çeşitli sorunlar var futbolcuların fazla para almasından iyi sahalar olmamasına kadar. Pandemide takım sayısı 296'ya çıktı. Deprem de oldu malumunuz, o bölge takımlarının hakları donduruldu. Takım sayısı 296'ya çıktı ama bunların hepsinin hesabını verdik. Pandemi de olağan üstü koşullarda sıfır puanlı, bir puanlı takım alındı" dedi.

Ali Düşmez açıklamasının devamında adaletsizlik yapmadıklarını dile getirirken "Bugün amatörler Tahkim Kurulu'na müracaat edebiliyorsa bu bizim gayretlerimiz sayesinde olmuştur. Bu müthiş bir şeydir. Ben kimseye şirin görünmek istemem ama adaletsizlik yapmamaya çalışırım" diye konuştu. 

Editör: Samet Karadağ