2017 yılında atama kararı ile  Ordu Futbol İl Temsilci görevine getirilen ve 2021 yılında yapılan  Ordu Amatör Spor Kulüpleri Federasyon Başkanlığı seçimlerinde Metin Kır'ın seçilmesiyle birlikte görevine devam eden Ali Osman Osma, 6 yıl boyunca görevini sürdürmüş ancak 2023 Kasım ayında görevden alınmıştı. Ali Osman Osma, bu süreçte Ordu Amatör Spor Kulüpleri Federasyon Başkan Adayı olduğunu söylerken bu adaylığını resmileştirdi.

Ali Osman Osma sosyal medyadan yaptığı açıklamamda ''Spor Kamuoyuna saygı ile duyrulur. 2024 Haziran Ayı İçerisinde yapılacak Ordu Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Genel Kurulu ve Başkanlık Seçimi için adaylık başvurumuzu resmi kanallardan (Mail, Posta,  İhtarname) ve Yazılı Dilekçe İle ASKF'ye imza tutanağı karşılığında aday başvurusunu yapmış bulunmaktayım. Tüm Spor Camiamıza Hayırlı Olsun.'' dedi.

Ordu Amatör Spor Kulüpleri Federasyon Başkan Adayı olan Ali Osman Osma, geçtiğimiz günlerde Altınordu Belediye Başkan Yardımcısı Bahadır Baş ile bir araya gelmiş ve bu süreçte Altınordu İlçesi'nde yer alan kulüplerin ihtiyaç ve sorunları hakkında istişarede bulunmuştu.

Editör: Samet Karadağ