TÜİK tarafından 3 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) verilerine göre, akaryakıta yapılacak ÖTV zammı oranı belli olacak. Bu zam oranı, alkollü içeceklere uygulanacak ÖTV zammını da doğrudan etkileyecek.

Rakı Fiyatları Ne Kadar Ardıracak?

Alkollü içkilerde ÖTV'nin yaklaşık yüzde 20 oranında artacağı tahmin ediliyor. Bu tahmine göre, şu anda 1.062 TL olan 1 litrelik rakıdaki maktu ÖTV tutarı, 1.275 liraya yükselecek. Bu da 1 litrelik rakının fiyatında en az 115 TL'lik bir artış anlamına geliyor.

Mevcut durumda 1.075 liradan satılan 1 litrelik rakının fiyatı, ÖTV zammı ile birlikte 1.190 liraya kadar yükselebilir. Tüm maliyetlerin de dahil edilmesiyle, 1 litrelik rakının üzerindeki vergi yükü 657 liradan 772 liraya kadar çıkacak.

Rakı

Sadece Rakı Değil, Tüm Alkollü İçeceklere Zam Geliyor

Zam sadece rakı ile sınırlı kalmayacak. Şarap, bira ve diğer tüm alkollü içeceklerde de ÖTV'nin yüzde 20 civarında artacağı öngörülüyor. Bu artış, tüm alkollü içeceklerin fiyatlarında önemli bir yükselişe neden olacak.

Akaryakıta Zam Yolda: Temmuz'da Benzin ve Motorin Fiyatları Ne Kadar Aratacak? Akaryakıta Zam Yolda: Temmuz'da Benzin ve Motorin Fiyatları Ne Kadar Aratacak?

Editör: Atakan Öztürk