2 Aralık 1979’da Silifke’de doğan Alper Gezeravcı, babasının öğretmen olması sebebiyle Türkiye’nin farklı birçok ilinde yaşadı. 1993 yılında Işıklar Askeri Lisesi’ne, 1997 yılında Hava Harp Okulu’na giren Gezeravcı 2001 yılında teğmen olarak mezun oldu ve Hava Kuvvetleri’nde F-16 pilotu olarak eğitim aldı. Gezeravcı, İstanbul Hava Harp Okulu'nda Elektronik Mühendisliği dalında lisans eğitimini tamamladıktan sonra Dayton, Ohio'daki Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü'nde yüksek lisans yaptı.

alper astronot

Türk Hava Kuvvetleri'nde savaş pilotu olarak da görev yapmış olan Alper Gezeravcı, aralarında T-41, SF-260, T-37, T-38, F-5, KC-135 ve F-16'nın da bulunduğu birçok uçakla 15 yıl boyunca uçuşlar yaptı. Türk Hava Yolları'nda ise 7 yıl kaptan pilot olarak çalışan Gezeravcı, Standardizasyon Filosu Akademik Kanat Komutanı olarak Adana'daki 10'uncu Üs Komuta Birimi'nde sorumlu personel olarak da görev aldı.

space aracı

Uzay görevine katılacak ilk Türk astronotun 29 Nisan 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından TEKNOFEST'te yapılan açıklama ile Alper Gezeravcı olduğu açıklandı.

Axiom Space-3 kapsamasında Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 14 gün geçirecek olan Alper Gezeravcı’nın uzaya gidişi 19 Ocak 2024 tarihinde (TSİ) 00.49’da ABD’nin Florida eyaletinde bulunan NASA’ya ait Kennedy Uzay Merkezi’nde başarıyla gerçekleşti. Gezeravcı'nın uzaydaki ilk sözleri ise Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e bir atıfla "İstikbal göklerdedir!" oldu.

Alper Gezeravcı Nasıl Seçildi? Alper Gezeravcı’yı Kim Seçti?

uzaydan dünya

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın Paris'te Axiom Space’den 55 milyon dolara satın aldığı bilet ile Alper Gezeravcı uzaya gönderildi. Hem bilimsel altyapıya hem de fiziki ve psikolojik dayanıklılığa sahip olması gereken adaylar asından seçilen Alper Gezeravcı, Türkiye’nin ilk astronotu olma ünvanına erişiyor.

Schrenkiella Parvula Bitkisi Nedir? Schrenkiella Parvula Uzaya Mı Götürüldü? Schrenkiella Parvula Bitkisi Nedir? Schrenkiella Parvula Uzaya Mı Götürüldü?

Editör: Merve Tepecik