Altın fiyatlarındaki yükseliş, satış fiyatındaki makas aralığını da beraberinde getiriyor. Ordu Kuyumcular ve Sarraflar Derneği'nin belirlediği altın fiyatlarındaki makas farkı son zamanlarda ciddi boyutlara ulaştı. Çeyrek altındaki makas aralığı 530 TL (yüzde 13,07), cumhuriyet altınında ise 2.320 TL (yüzde 13,89) rekor seviyelerine çıktı.

Altın Fiyat 8 Nisan 3Altın fiyatlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak, Kuyumcular ve Sarraflar Dernekleri tarafından belirli bir makas aralığı uygulanıyor. Bu aralık, kuyumcuların altını satın alma ve satma arasındaki kar marjını temsil ediyor.

Ekonomistler, makasta yaşanan bu büyük artışı, altın fiyatlarındaki hızlı dalgalanmalara ve artan talebe bağlıyor. 

Duruma tepki gösteren ekonomistler ve vatandaşlar, sosyal medyada altın fiyatlarındaki makas aralığının kabul edilemez olduğunu savunuyor. Ekonomist Solakoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Ordu’da yaşayan bir takipçim göndermiş, Ordu Kuyumcular ve Sarraflar Derneğinin belirlediği çeyrek makası (%3,82) 155₺, cumhuriyet makası (13,89) 2.320₺ Spot varlıklarda bu makaslar kabul edilebilir seviyeler değil. Altından sadece kuyumcular kazanır diye boşuna demiyoruz" dedi.

Türkiye komşularına ilk çeyrekte 5,9 milyar dolarlık ihracat yaptı Türkiye komşularına ilk çeyrekte 5,9 milyar dolarlık ihracat yaptı