Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, Altınordu’da 8-12 Temmuz 2023 tarihlerinde yaşanan sel ve su baskınlarından işyerleri ve evleri zarar gören vatandaşlara destek sözünü de yerine getirdi.

Altınordu Belediyesince, AFAD’ın tespitleri doğrultusunda selden zarar gördüğü belirlenen 331 işyeri ve 116 konut sahibine 2 Milyon 500 Bin TL ödeme yapıldı.

Esnafların ve vatandaşların banka hesaplarına yatırılan ödemeler, Başkan Tören tarafından selden zarar gören vatandaşlar için hazırlanan ve Altınordu belediye Meclisi tarafından oy birliği ile kabul edilen “Tamamlayıcı Afet Sosyal Destek Paketi” kapsamında yapıldı.

Afet Sosyal Destek Paketinden yetki ve sorumluluk bölgesi ayrımı yapılmaksızın Altınordu’da konut ve işyerleri selden zarar gören tüm esnaflar ve vatandaşlar yararlandı.

Can suyu oldu

Pandemi başta olmak üzere, yaşanan doğal afetler ve küresel ekonomik krizlerde esnaflar, üreticiler, öğrenciler, engelliler, yaşlılar, ihtiyaç sahipleri, arıcılar, balıkçılar, sporcular ve amatör spor kulüpleri başta olmak üzere her kesime destek olan Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, devreye aldığı sosyal destek paketleriyle vatandaşa can suyu oldu.

Koordinasyon içinde yaralar sarıldı

Başkan Tören, “yaşanan sel felaketinin etkilerinin ortadan kaldırılması adına Büyükşehir belediyemiz, Valiliğimiz ilgili kurumlarımız ile koordinasyon içerisinde yaklaşık 72 saat sahada evine hiç gitmeyen Altınordu Belediyemizin emekçileri arkadaşlarımızla birlikte mesai mefhumu gözetmeksizin büyük bir özveriyle çalışmalarımızı devam ettirdik. Kısa sürede 63 mahalleye müdahale ettik ve kent merkezinde ki selin izlerini 12 saat gibi kısa bir zaman içerisinde şehirden sildik” dedi.

Vatandaşlarımızı yalnız bırakmadık

Afetin fiziki sonuçları kadar sosyal boyutlarıyla da yakından ilgilendiklerini belirten Başkan Tören “Bu süre içerisinde zarar gören vatandaşımızın evinin temizlenmesi, bir hafta boyunca sıcak yemeğinin kendilerine ulaştırılması, hijyen malzemelerinin belediyemizce karşılanması dahil olmak üzere vatandaşlarımızı hiç yalnız bırakmadık. Şimdi de ayrım yapmaksızın selden etkilenen tüm vatandaşlarımıza, esnaflarımıza destek olma sözümüzü yerine getirmiş olmanın huzurunu ve gururunu yaşıyoruz.” Diye konuştu.

Et ve tırnak gibiyiz

Başkan Tören, “bundan önce yaşadığımız tüm hadiselerde olduğu gibi sel afetinde de şehrimizin ticaret ve ekonomisinin can damarı olan esnaflarımızla, vatandaşlarımızla dayanışma içerisinde olduğumuzu, bu şehirde bir ve beraber olduğumuzu bir kez daha ortaya koyduk. Hükümetimizin yardımını, desteğini çok anlamlı, çok değerli buluyoruz. Vergisiyle bu şehri inşa eden, imar eden esnafımıza, vatandaşımıza biz de diyoruz ki, Hükümetimizin desteğini tamamlayıcı nitelikte bir destekle böylesi zor bir dönemde yanınızdayız. Bu şehir hepimizin, bunu yaparken de Altınordu Belediyesinin yetki alanındaki sokak cadde ayrımı yapmıyoruz. Altınordu 250 bin insanı et ve tırnak gibi bir ve beraberiz. Rabbim bu tür felaketlerden şehrimizi, ülkemizi ve milletimizi korusun. Her koşulda hemşehrilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. Haber merkezi

Aşkın Tören Vatandaşlarla Bir Arada Aşkın Tören Vatandaşlarla Bir Arada

Editör: Soner Özdemir