Google, Android işletim sistemine sahip Pixel serisi için dikkat çekici bir güncelleme taahhüdünde bulundu: Tam 7 yıl boyunca güncelleme desteği. Bu karar, kullanıcıların cihazlarını daha uzun süre güncel tutmalarını ve teknolojik yeniliklerden yararlanmalarını sağlayacak bir fırsat sunuyor.

Android ve 7 Yıllık Güncelleme Taahhüdünün Detayları

  • Nasıl Sağlanacak? Google, 7 yıllık güncelleme sürecini sağlamak için tedarikçiler, Android ekibi, ortaklar ve operatörlerle yakın çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Bu süreç, laboratuvarların sürekli testler yapacak şekilde donatılmasını ve her nesil için aynı Tensor yongasının kullanılmasını içeriyor. Google'a göre, yonga seti yazılım güncellemeleri söz konusu olduğunda en fazla karmaşıklığı üreten faktör.
  • Beta Programları ve Çeyreklik Platform Sürümleri: Google, yıl boyunca beta programları ve Çeyreklik Platform Sürümlerine (QPR) geçişin önemli bir rol oynadığını vurguluyor. Bu sayede, çok sayıda beta test kullanıcısına sahip olunduğu için, kullanıcılar için güvenilir bir güncelleme sunulabileceği konusunda daha fazla güven sağlanıyor.

Neden 7 Yıl?

Google, 5 yıllık (3 işletim sistemi + 2 güvenlik) güncelleme sonrasında 7 yıl güncelleme seçimini yaparken, aktif kullanıcı verilerine ve bir Pixel cihazının ne kadar süre kullanımda kaldığına bakıyor. 2016'da piyasaya sürülen orijinal Pixel'in izlediği yolu ve bu cihazı hala kullanan insan sayısını göz önünde bulundurarak, yaklaşık yedi yıllık bir süreçte oldukça iyi bir aktif kullanıcı tabanı olduğunu gözlemlemişler. Bu, insanlar cihazı kullandıkça Pixel'i desteklemenin önemini vurguluyor.

Android 15 Yeni Ozellikler

Gelecek Güncellemelerde Hangi Özellikler Olacak?

Google, son 7 yılın ilerleyen zamanlarında kullanıcılara sunulacak özelliklerle ilgili olarak, ekstra RAM, depolama, yardımcı işlemci veya başka bir donanım yeteneği gerektirmeyen yazılım tabanlı özellikler yapmaya çalışacaklarını belirtiyor. Eğer bir özellik yalnızca yazılıma dayalıysa, desteklenen cihazlarda kullanılabilir olmasını sağlamaya çalışacaklarını ifade ediyorlar.

Bu taahhüt, Google'ın kullanıcılarına uzun vadeli bir destek ve güvenilir bir kullanıcı deneyimi sunma konusundaki kararlılığını gösteriyor. Pixel kullanıcıları, cihazlarının uzun yıllar boyunca güncel kalacağını ve yeni özelliklerle sürekli olarak iyileştirileceğini bilmekten memnuniyet duyacaklardır.