Ormanlık alanda vatandaşların bulduğu kızıl geyik, karaca ve tilki yavruları, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü av koruma ekiplerince Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yaban Hayvanları Birimine teslim ediliyor.

Burada veteriner hekimler ve gönüllü öğrenciler tarafından kontrolleri yapılan ve yaralı olmadığı belirlenen yaban hayvanı yavruları, doğaya hazır hale gelene kadar bakıma alınıyor.

Fakültede aralarında yırtıcı kuşların da olduğu diğer yaban hayvanlarıyla özenle beslenen yavrular, büyümelerinin ardından tekrar doğaya bırakılıyor.

Birimde şu anda bulunan iki kızıl geyik yavrusu ve karaca yavrusu veteriner hekimler gözetiminde gönüllü öğrenciler tarafından biberonla keçi sütüyle beslenirken, birime ait açık alanda doğaya uyumları sağlanıyor.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Oytun Okan Şenel, AA muhabirine yaban hayvanları biriminin, doğada bulunan bakıma muhtaç tüm yaban hayvanlarına sağlık ve rehabilitasyon hizmeti veren tıbbi bir birim olduğunu söyledi.

"Amacımız, ait oldukları doğaya geri döndürebilmek"

Her yıl yaklaşık 1000 yaban hayvanının birime getirildiğini aktaran Şenel, bunların birçoğunun yaralı ya da başka sağlık sorunları olduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Şenel, "Çok fazla yavru doğada bulunarak, vatandaşlarımız ya da en temel paydaşımız DKMP Genel Müdürlüğü ekiplerince birimimize getirilir. Bizim buradaki en önemli amacımız, yaban hayvanlarını ait oldukları doğaya döndürebilmek. Tüm ekibimiz bunun için çok büyük çaba harcıyor. Burada hayvanların tüm gereksinimleri karşılanıyor, güçlerini kazanıp, yavrular da büyüdükten sonra çoğunlukla yine DKMP'nin av koruma ekiplerine teslim ederek, doğada yaşadıkları bölgeye tekrar bırakılmalarını sağlıyoruz." diye konuştu.

Şenel, mevsim nedeniyle birimde önemli yavru yoğunluğu yaşandığını, birçoğunun şu ana kadar büyütülerek doğaya geri bırakıldığını anlattı.

Bu yıl en fazla kerkenez ve ebabil yavrusu getirildiğini belirten Şenel, "Sansar, kirpi, kaplumbağa, 100'ün üzerinde kerkenez, delice, şahin, ebabil, baykuş yavrularını büyütüp, doğaya saldık. Şu an, 2 kızıl geyik yavrumuz var, karaca, tilki yavrusu ve şahin yavrularımız var. Aslında birimimizi en fazla yırtıcı kuşlar ziyaret eder ama bu ara memeliler de fazla sayıda." dedi. aa

Editör: Soner Özdemir