Arbella Makarna, Türkiye'nin önde gelen makarna üreticilerinden biridir. Kuruluşu, ürün yelpazesi, sahipliği ve uluslararası etkisiyle dikkat çeker. Peki, Arbella Makarna kimin sahibi kim? Arbella makarna hangi ülkenin? İşte detaylar...

Arbella Makarna kimin sahibi kim?

Durum Gıda, 2002 yılında kurulmuş ve 2009'da Kanada merkezli AGT Food And Ingredients şirketine katılmıştır. Arbella markası altında faaliyet gösteren firma, makarna ve irmik sektöründe öncü bir konumdadır. Arbella, dünya genelinde makarna üretiminde önde gelen firmalardan biri olup yıllık 180 bin ton irmik ve 160 bin ton makarna üretme kapasitesine sahiptir. Ürünleri Afrika'dan AB ülkelerine, Japonya'dan Kanada'ya kadar 100'den fazla ülkeye ihraç edilmektedir.

Arbella Makarna, ürün çeşitliliği ve ambalaj teknolojileriyle Türkiye ve dünya tüketicilerinin beklenti ve ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlamaktadır. 28 farklı makarna çeşidinin yanı sıra tam buğday makarnası, glutensiz mısır makarnası ve çocuklu aileler için vitamin ve mineral içeren sebzeli çeşitler de sunmaktadır.

Arbella, Türkiye'de ilk kez lazanya ve tagliatelle gibi çeşitleri tüketicilere sunarak Ar-Ge çalışmalarıyla ön plana çıkmaktadır. Ayrıca, Dünya Bakliyat Yılı'nda mercimekli makarna ve nohutlu makarna gibi yenilikçi ürünler geliştirmiştir. Ambalaj teknolojisindeki ilerlemelerle tüketicilere kolaylık sağlayan Arbella Makarna, Türkiye'nin ilk aç-kapa spagettilerini ve dengeli beslenmeyi teşvik eden porsiyonlara ayrılmış spagettileri gibi ürünlerle de öne çıkmaktadır.

Mahmut Arslan Kimdir ?

Mahmut Arslan, 1953 yılında İskenderun'da dünyaya geldi ve eğitim hayatına Mersin'de devam etti. 1979'da Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra, köklerine dönerek Mersin'e yerleşti ve aile mesleğini sürdürmeye karar verdi.

11 Eylül 1980 tarihinde Arbel şirketini kurdu. Mersin'de yapılan yatırımlarla şehrin ekonomisine önemli katkılarda bulunarak, iş istihdamını artırdı.

Mahmut Arslan, Mersin'in ilk mercimek fabrikasını 1980 yılında kurdu. Şehrin ilk bulgur fabrikasını 2001 yılında, sigara fabrikasını 2004 yılında, ve makarna fabrikasını da 2005 yılında hayata geçirdi. 2001 yılında Kanada'da gerçekleştirdiği ilk yurt dışı yatırımıyla birlikte, Amerika, Avustralya, Kanada ve Kırgızistan'daki tesisleri ile dünya çapında tanınan bir şirketin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı haline geldi.

Yaptığı yatırımlar ve sektöre sağladığı katkılardan dolayı çeşitli ödüller aldı. Kırgızistan'da tarım sektörünün ve ekonomisinin gelişimine yaptığı katkılardan dolayı Kırgızistan Fahri Konsolosluğu ünvanını kazandı.

Mahmut Arslan, 1998-2006 yılları arasında Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkan Vekilliği yaparak sektörün ve Türkiye'nin ihracatının gelişmesine önemli katkılarda bulundu. Ayrıca çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı görevlerinde bulundu.

Halen Türkiye İhracatçılar Meclisi icra kurulu üyeliği, Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanlığı, Mersin Ticaret Odası Meclis Üyeliği ve Mersin Ticaret Borsası Onur Kurulu Başkanlığı gibi görevlerini sürdürmektedir.

Toplumsal sorumluluklarının bilinciyle, Mersin'in sosyal, kültürel ve eğitim alanlarındaki gelişimine de katkı sağlamıştır. Bu çerçevede, MEB'in düzenlediği '%100 Eğitime Katkı' kampanyası kapsamında, 2009-2010 öğretim döneminde Mahmut Arslan Anadolu Lisesi'ni hizmete açmıştır.

Arbella makarna hangi ülkenin?

Arbella makarna Türk makarna markasıdır.

Arbella markası, Arbel Grup tarafından üretilmektedir. Arbel Grup ise Türkiye'nin en büyük bakliyat ve hububat toptan gıda ithalatçısı, üreticisi ve ihracatçılarından biridir. Şirketin merkezi Mersin'de bulunmaktadır.

Arbella makarna, 2002 yılında kurulan Durum Gıda tarafından üretilmeye başlanmıştır. 2009 yılında ise Kanada merkezli AGT Food And Ingredients şirketinin bünyesine geçmiştir.

Arbella makarna, Türkiye'de bir ilk olan mercimekli makarna ve nohutlu makarnayı üretmesiyle bilinmektedir. Ayrıca ambalaj teknolojisinde yaptığı yeniliklerle de tüketicilere kolaylıklar sunmaktadır. Şirket, Türkiye'nin ilk aç-kapa spagettilerini ve dengeli beslenmeye katkı sunmak üzere porsiyonlara ayrılmış spagettilerini de üretmektedir.

Arbella makarna, Türkiye'nin yanı sıra birçok ülkeye de ihraç edilmektedir.