Ferrero, Türkiye'de genişleyen yatırımları 1’i Düzce’de olmak üzere 6 fındık fabrikası olmak üzere, toplam 7 fabrikası bulunuyor. Yatırımlarını çeşitlerndirmek isteyen şirket geçtiğimiz aylarda Avusturalya'da bir yatırıma daha imza attı.

Avustralya NSW Temel Endüstriler Departmanı (NSW DPI) tarafından Ferrero grubunun yan firması olan AgriFutures'ın finansmanıyla hazırlandı, Avustralya'nın üç farklı bölgesinde  (Orta Batı NSW'deki Orange, Riverina'daki Yanco ve Sunraysia bölgesindeki Dareton)  1 milyona yakın fındık ağacı dikildi.

Avustralya'da yayın yapan Food & Drink Business haberine göre, Avustralya NSW Temel Endüstriler Departmanı (NSW DPI) hazırladığı raporda hektar başına üç tona ulaşılabileceğini ve fiyata, işçilik maliyetlerine ve finansman faizine bağlı olarak yeni meyve bahçelerinin yedi ila 10 yıl içinde finansmanın amorti edileceği ortaya çıktı.

Ayrıca raporda fındık geleneksel olarak yağışların güvenilir olduğu ılıman iklimlerde yetiştiriliyordu; ancak araştırma, mahsulün Murrumbidgee ve Murray nehirlerinden sulamaya erişimi olan daha az yağış alan bölgelere uygunluğunu değerlendirdi.

AgriFutures gelişen endüstriler üst düzey yöneticisi Dr. Olivia Reynolds, deneme sırasında gözlemlenen çevreye ve iklim koşullarına verilen farklı çeşit tepkilerini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu aktardı. 

Reynolds, "Çeşit denemelerinden elde edilen sonuçlar, Riverina'da hektar başına üç tona ulaşılabileceğini" söyledi.

İlk hasat ne zaman?

Şirketin yeni proje kapsamında dikilen 1 milyon fındık ağacının yılda 5 bin tondan fazla fındık verebileceği öğrenildi, Fındık bahçelerinden en erken hasatın 2026 yılında olması bekeleniyor. Bu durumun Türkiye'deki üreticileri ve işletmeleri nasıl etkileyeceği ise henüz bilinmiyor.

Kaynak: Haber: Atakan Öztürk