Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak atanan Ayşe Berris Ekinci kimdir nereli kaç yaşında? Ayşe Berris Ekinci evli mi eşi kim? İşte detaylar...

Ayşe Berris Ekinci kimdir nereli kaç yaşında?

Ayşe Berris Ekinci, eğitimine 1982 yılında Marsilya'da bulunan Dame de Sion Lisesi'nde başladı. Burada aldığı eğitimle akademik yolda sağlam bir temel oluşturdu. Ardından, Aix-Marseille Üniversitesi'nde ekonomi alanında lisans eğitimine devam etti ve 1987 yılında başarıyla tamamladı. Bu lisans eğitimi sırasında ekonomiye olan ilgisi daha da pekişti ve akademik kariyerine yönelik kararlı adımlar atmaya başladı. Ayşe Berris Ekinci'nin kaç yaşında ve nereli olduğu hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır.

Akademik hedeflerine ulaşmak için Türkiye'ye dönen Ayşe Berris Ekinci, 1987-1990 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde lisans eğitimini tamamladı. Bu dönemde aldığı eğitim ve akademik deneyimlerle kendini daha da geliştirdi.

Kariyerine yön vermek adına finans alanında uzmanlaşma isteğiyle ABD'ye giden Ekinci, 1991-1992 yıllarında Boston College'da finans alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Bu dönemde aldığı derinlemesine eğitim ve uluslararası akademik ortamda edindiği deneyimlerle finans dünyasına olan bakışını şekillendirdi.

Ayşe Berris Ekinci'nin eğitim geçmişi, disiplinli çalışma ve akademik başarıyla şekillenmiş, uluslararası perspektifle donanmış bir kariyerin temellerini atmıştır.

Ekinci Küba'da Büyükelçilik görevinde bulundu

Diplomatik kariyerine Türkiye Bankalar Birliği Ekonomi Bölümü'nde başlayan, ardından Dışişleri Bakanlığı'na geçiş yaparak çeşitli görevlerde bulunan Emekli Büyükelçi Berhan Ekinci'nin kızı, kendi başarılarıyla da dikkat çeken bir isimdir. Enerji ve su işleri alanında önemli görevler üstlenmiş, aynı zamanda Marsilya Başkonsolosluğu gibi uluslararası ilişkilerin hassas noktalarında görev yapmıştır. Küba'daki büyükelçilik görevi sırasında, özellikle ABD'nin Küba'ya yönelik ambargolarına karşı cesur açıklamalarda bulunmuştur.

Bugün itibariyle, Türkiye'nin Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak atanmıştır. Bu yeni göreviyle, uluslararası ilişkilerde daha üst düzeyde sorumluluklar üstlenecek ve ülkesinin çıkarlarını savunmaya devam edecektir.

Ayşe Berris Ekinci evli mi eşi kim?

Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak atanan Ayşe Berris Ekinci'nin evli mi sorusuyla alakalı ve eşinin kim olduğu ile alakalı net bir bilgi bulunamamıştır.

Editör: Kerim Gültaş