Gebelikte Engeli Önleme Projesi

29 Mayıs 2014 Perşembe 14:48
Bu haber 78289 kez okundu

Bartın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından hazırlanan ‘Engelli Doğmak Kader Değil, Engelli Doğma Riskini Eğitim İle Azaltalım’ adlı projenin çalışmaları başladı.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Engellilere...

Gebelikte Engeli Önleme Projesi

Bartın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından hazırlanan ‘Engelli Doğmak Kader Değil, Engelli Doğma Riskini Eğitim İle Azaltalım’ adlı projenin çalışmaları başladı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Engellilere Destek Programı kapsamında Bartın Valisi Ali Çınar ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Osman Açıkgöz’ün onayıyla başlanan projenin çalışmaları, Bartın Kadın Doğum Hastanesi’nde verilen eğitimlerle başladı. 10 Ay sürecek olan gebe eğitimleri, her hafta Cuma günü alanında uzman ebe ve hemşireler tarafından verildiği belirtildi. Proje kapsamında verilen eğitimlerde; gebelik öncesi, gebelik ve doğum sonrası engelliliğe neden olan durumlar ile bunların önlenebilmesi için yapılması gerekenler konularda kapsamlı eğitimler verildiği bildirildi. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Osman Açıkgöz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için anne adaylarının gebelik ve gebelik öncesi bilinçli olmasının ortaya çıkabilecek pek çok rahatsızlığı önlediği bilinmektedir. Proje kapsamında, 1000 gebe eğitimi planlanırken, 300 lise öğrencisinin eğitilmesi de hedeflenmektedir. Hastanemize müracaat eden her gebeye önlenebilir engellilik konusunda eğitimler yapılacak olup, Mili Eğitim Müdürlüğüne bağlı yurtlarda kalan lise öğrencilerine de engelliliğin nedenleri konusunda farkındalığı artırıcı eğitimler yapılarak daha sağlıklı nesillerin ve bilinçli gebeliklerin yaşanmasına katkı sağlayan rol modellerin oluşması hedeflenmektedir” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x