İşte Ordu’da STK ve Meslek Odası Başkanlarının idealindeki belediye başkanı profili…

1 Levent Karlıbel

Levent Karlıbel: Ordu’nun Önceliklerini Bilen Bir Başkan Olmalı

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı A. Levent Karlıbel: “Sözünü tutan, Dünya’yı iyi takip eden, vizyonu olan, Ordu’nun önceliklerini bilen, kadrosuna hükmeden bir başkan istiyoruz.”

2. Ziver Kahraman

Ziver Kahraman: Ayrıştırmayan Bir Başkan İstiyoruz

Ordu Ticaret Borsası (OTB) Başkanı Ziver Kahraman: “Her fırsatta dediğimiz üzere “bizim siyasetimiz ekonomidir!” Bu mottodan hareketle siyaseten ayrıştırmayan, hizmet algısını siyasi zemine oturtmayacak bir başkan isteriz. Kentin potansiyel ve dinamiklerini harekete geçirirken “paydaş” mantığı ve yaklaşımı içinde olmasını isteriz.”

3. Sbel Torun

Sibel Torun: Adil ve Şeffaf olmalı

Ordu Barosu Başkanı Av. Sibel Torun: “Adil, çalışkan, şeffaf, demokrat bir belediye başkanı isterim. Ayrıca, Sivil Toplum Kuruluşları ile istişare eden, halkın sesine kulak veren bir başkan olmalı.”

Güner

Havva Güner Eriş: Liyakatli, adaletli ve ahlaklı olmalı

Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş: “Belediye Başkanı bir kentin Şehri eminidir. Yani Şehrin anahtarının sahibidir. Şehrin kaderinin belirlenmesinde en önemli rolü üstlenen kişidir. Bu kişinin liderlik vasıflarına sahip olması yanı sıra liyakatli, ahlaklı, adaletli, ekip ruhuna önem veren, vizyon sahibi olması gerekir. Şehri kucaklayan bir yapısı, özellikle son birkaç yılda dünya genelinde ülkemiz ve şehrimizin de yaşadığı doğal felaketler, pandemi vs gibi çevresel yıkımlara karşın son derece çevreci olması gerekir.”

5 Birol Yılmaz

Birol Yılmaz: Ortak Akıl Yürütebilmeli

Ordu Şehir Plancıları Odası Başkanı Birol Yılmaz: “Şehrini bilen, şehrine karşı aidiyet duygusu olan, dürüst ve ortak akıl yürütebilen bir belediye başkanı istiyorum.”

6. Ender Sönmez

Ender Sönmez: Halkın Vergisini İsraf Etmemeli

Ordu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ender Sönmez: “Şehrin kaynaklarını verimli kullanan,  halkın vergisini israf etmeden halk için harcayan eşitlikçi, şeffaf ve halkla birlik olabilen bir başkan adayı istiyoruz.”

7 Altuğ Sönmez

Altuğ Sönmez: Eleştiriye Açık Olmalı

Ordu Genç İş İnsanları Derneği (OGİD) Başkanı Altuğ Sönmez: “Liyakatli kadrolardan ekibini kuran, işinin ehli insanlarla çalışan, vatandaşlarla iç içe olan, eleştiriye açık, sokakla diyalog kurabilen, popülizm yapmayan ve net olan bir başkan istiyoruz.”

8 Erdoğan Akyürek

Erdoğan Akyürek: Halkla İç İçe Olmalıdır

Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek: “Bu bir yerel seçim ve seçilen kişi halkla iç içe olan, vatandaşlara yaşam alanı yaratabilen ve kucaklaşabilen bir belediye başkanı olmalıdır.  Belediye Başkanı halka yaşam alanı sunabilmelidir.”

9. Ali Coşkun

Ali Coşkun: Ulaşılabilir bir başkan istiyoruz

Ordu Tabipler Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun: “Telefon açıldığında en ücra köşedeki vatandaşın telefonuna dahi çıkan ve araya hiç kimseyi koymayan,  vatandaşın kendine ulaşması için hiçbir engel bulundurmayan ve makamdan çok vatandaşın arasında onların dertlerini dinleyerek onlara çözüm üreten, etrafındaki kişileri en teknik kişilerden oluşturan, merhamet duygusu olan bir belediye başkanı görmek istiyoruz.” Soner ÖZDEMİR

Editör: Soner Özdemir