Ordu Aybastı’daki Perşembe Yaylası’nda maden araması yapılmak istenmiş, arama için yapılan başvuru ise Ordu Mera Komisyonu tarafından reddedilmişti.

Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla bir kez daha maden aramalarına tepki gösterdi. İzzet Gündoğar, “Ülkemizin en güzel ve en özel yaylası, doğal güzelliklere sahip menderesleriyle, 6 bin şehidimizin ve danişment gazinin ve 4 bin gazimizin emaneti, şehit kanlarıyla sulanmış yaylalarımızda maden aramasına hayır diyoruz.” dedi.

perşembe yaylası-8

4 ilçeyi olumsuz etkileyecek

Başkan Gündoğar, “Şehit kanlarıyla sulanmış bu topraklara dokunmak aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi, ülkemizin 84 milyon vatandaşını derinden üzecektir. Yaylalarımız hayvancılığın merkezi ve bölgemizde en fazla hayvan yetiştiren bölgeyiz; bu bölgede hayvancılığı çok olumsuz etkileyecektir, hayvancılığı bitirecektir. Dünya mirası doğal güzelliğimiz mendereslerimiz tamamen yok olacak, bölge çölleşecektir. Aybastı, Korgan, Başçiftlik, Niksar ilçelerimiz maden araması yapıldığında çok olumsuz etkilenecektir. Geçmişimize saygı, geleceğimize sahip çıkmak adına maden aramasına ve izin verilmesine hayır diyoruz.” diye ifade etti.

Ordu’da Yok Edilen Çevre İçin Sergi Açıldı Ordu’da Yok Edilen Çevre İçin Sergi Açıldı

Editör: Merve Tepecik