Battal İlgezdi kimdir aslen nerelidir alevi mi? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Battal İlgezdi Kimdir

Battal İlgezdi, 11 Mart 1959'da Malatya'nın Arapgir ilçesinde doğdu. İlkokulu Malatya'da okudu, ortaöğrenimini İstanbul'da tamamladı. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünden mezun oldu.

1980'li yıllardan itibaren siyasetle ilgilenmeye başladı. 1983 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) üye oldu. CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul İl Sekreterliği görevlerinde bulundu.

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde CHP'den Ataşehir Belediye Başkan Adayı olarak katıldı. Seçimi kazanarak yeni ilçe olan Ataşehir'in ilk belediye başkanı oldu. 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri'nde de %49,8 oranında oy alarak Ataşehir'de ikinci defa belediye başkanı seçildi.

Battal İlgezdi, belediye başkanlığı döneminde Ataşehir'de birçok önemli projeye imza attı. Ataşehir'i modern bir kent haline getirmek için çalıştı.

Battal İlgezdi Alevi Mi

Battal İlgezdi'nin Alevi olduğuna dair herhangi bir resmi açıklama bulunmamaktadır. Ancak, İlgezdi'nin Malatya'nın Arapgir ilçesinde doğmuş olması ve bu ilçenin Alevi nüfusunun yoğun olduğu bir yer olması, İlgezdi'nin de Alevi olabileceği ihtimalini güçlendirmektedir.

İlgezdi, 26 Ocak 2024 tarihinde CHP'den istifa ettiğinde, istifa gerekçesini CHP'nin "Kürt ve Alevi tasfiyesi" yaptığı şeklinde açıklamıştı. Bu açıklama, İlgezdi'nin kendisinin de Alevi olabileceğine dair bir ipucu olarak yorumlanabilir.

Sonuç olarak, Battal İlgezdi'nin Alevi olup olmadığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak, bu ihtimalin yüksek olduğunu söylemek mümkündür.

Editör: Deniz İnal