2024 Avrupa Şampiyonası'nda son 16 turuna yükselen A Millî Takımımızda oyuncular Ahmetcan Kaplan ve Bertuğ Yıldırım, Barsinghausen'de gerçekleştirilen kampta basın toplantısı düzenledi. Sorulan sorulara iki futbolcu arasında Bertuğ Yıldırım birbirinden önemli açıklamalarda bulundu. Ahmetcan Kaplan ve Bertuğ Yıldırım'ın açıklamaları Türkiye Futbol Federasyonu resmi internet sitesinde de yer aldı. 

Bertuğ Yıldırım sorulan sorulara cevap verirken "Böyle bir turnuvaya katılacağımız anda gidebileceğimiz en iyi yer dedik ama bu atmosferi ve taraftarı gördükten sonra 'acaba şampiyon olsak neler olur' dedirtti. Takımı çok hazır durumda gördüğüm için sonuna kadar gidebileceğimizi düşünüyoruz. Tek maç olunca sahada favori olmaz. Ama ben final oynayabileceğimizi düşünüyorum. Çok şanslıyız ve bunu hak ettiğimizi düşünüyoruz. Süre almamış olabiliriz ama turnuva devam ediyor. Daha çok maçımız var, umarım süre alırız. Süre almamamıza rağmen burada bulunmak çok gurur verici. İlk hedefimiz gruptan çıkmaktı, çıktıktan sonra da tur atlama hedefimiz vardı. Avusturya olunca onlarla oynadığımız bir hazırlık maçı var, hepimizin yarası var, bunu hissediyoruz. Farklı bir motivasyonumuz da var. Bir tık olsa da Avusturya maçını 'intikam' gibi görüyoruz, onlardan alacağımız çok şey var. İyi konsantre olarak bu turu geçeceğimizi düşünüyoruz. Şimdiden hazırız, maçı yaşamaya başladık. İnşallah maçta da sahaya tüm gücümüzü koyacağız. Son 16 turunda Avusturya'nın gelmesi daha iyi oldu. Çok iyi takım, içimizdeki o duygu yanıyor durumda inşallah bunu sahaya yansıtacağız." dedi.

Teknik Direktör Vincenzo Montella'nın da futbolculuk döneminde santrfor olmasının kendisi için büyük avantaj olduğunu aktaran Bertuğ Yıldırım "Stillerimiz farklı ama yine de santrfor olarak bana kattığı şey çok fazla. 4-6-0 oynadığımızla ilgili ise şunu söyleyebilirim, hocamızın oluşturduğu, riskli ve zor bir taktik. O taktikle oynuyoruz. Maç maç hocamız farklı sistemler yapabilir. Üç forvet olarak hazırız, hepimiz iyi çalışıyoruz. Oynamayı da bekliyoruz. Oynamasak da gol sıkıntısı çekmiyoruz, turnuvada en çok gol atan takımlar arasındayız. Rakip analizlerine bugün başlayacağız, hoca da görev verirse en iyi şekilde değerlendireceğiz. Çok güzel, tam bir kaptan konuşması, o konuşmadan dolayı çok mutlu olduk. Kariyer ve kişilik olarak aşmış, üst düzey bir oyuncu, tecrübesi çok fazla. Gençler olarak eleştirilerde kırılgan olabiliyoruz, Hakan ağabey bunu gördü ve o yüzden eleştirileri kendi üzerine çekmek istedi, sıkıntılarımızı hemen çözmeye çalışıyor. Ona çok teşekkür ediyorum. Çok fazla genç oyuncu var. En büyük avantajımız, kendimizi genç gibi hissetmiyoruz, jenerasyon gideceği yer açısından ucu bucağı olmayan bir jenerasyon. Arda, Kenan, Semih hepsi yetenekli ve karakterli oyuncular. Çizgimizi bozmadan çok başarılı olacağımızı düşünüyoruz.Bu şampiyona size en çok neyi öğretti?" sorusunu, "Buradaki atmosferi gördük, yaşıyoruz. Şunu öğrendim; eleştirilere hiç kulak asmadan doğrudan maça konsantre olmak ve dışarıya kulağını kapatmak gerektiğini anladım. Samet ağabeyden çok şey öğrendim, eleştiriler oluyor ama sadece sahaya odaklanıyor ve çok iyi oynuyor. Mental olarak kuvvetli olduğu için bunu yapabiliyor. Ben duygusal bir insanım, sadece sahaya odaklanınca Samet ağabey gibi iyi performans verebileceğimi öğrendim." şeklinde yanıtladı.

Avrupa'da oynamanın kendisine büyük deneyim kattığını dile getiren Bertuğ Yıldırım, "Geçen sezon Avrupa'ya gittim, bu sene alışma süreci yaşadım, tabii ki hayata bakışım, yaşantım her şeyim değişti, Avrupa futbolu biraz daha farklı. Avrupa'da oynayan oyuncular antrenman yoğunluğunu daha ağır geçirdiği için en büyük avantajları fiziksel olarak bir tık daha iyi olmaları. Türkiye'de oynayan oyuncular da en iyi kulüplerde oynadıkları için eksikleri yok." değerlendirmesinde bulundu.

Editör: Samet Karadağ