Birikmiş aylık tutarı nedir? EYT de birikmiş aylık tutarı ne demek? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Birikmiş Aylık Tutarı Nedir

Birikmiş aylık tutar, emekliliğiniz için biriktirdiğiniz paranın toplamıdır. Bu para, çalışırken ödediğiniz Sosyal Güvenlik vergilerinden gelir. Maaşınızın bir kısmı, emekli olduğunuzda maaş almanıza yardımcı olmak için bir fona aktarılır. Birikmiş aylık tutarınız, ne kadar süre çalıştığınıza, ne kadar kazandığınıza ve ne zaman emekli olduğunuza bağlıdır.

Birikmiş aylık tutarınızı hesaplamak için Sosyal Güvenlik İdaresi'nin (SSA) web sitesini kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan bilgiler şunlardır:

  • Adınız
  • Sosyal Güvenlik numaranız
  • Doğum tarihiniz
  • Tahmini emeklilik tarihiniz

SSA web sitesine bir kez girdikten sonra, "Hesaplayıcılar" sekmesine tıklayın ve ardından "Birikmiş Aylık Tutar Hesaplayıcısı"nı seçin. Bilgilerinizi girin ve ardından "Hesapla" düğmesine tıklayın.

Birikmiş aylık tutarınız, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır:

  • Çalıştığınız yıl sayısı. Ne kadar uzun süre çalışırsanız, o kadar fazla para biriktirirsiniz.
  • Kazandığınız para miktarı. Ne kadar çok kazanırsanız, o kadar fazla para biriktirirsiniz.
  • Emekli olduğunuz yaş. Ne kadar erken emekli olursanız, aylık tutarınız o kadar düşük olur.

EYT de Birikmiş Aylık Tutarı Ne Demek

EYT'de birikmiş aylık tutar, EYT kapsamında emekli olanların, emeklilik başvurusu yaptıkları tarihten itibaren emekli aylığı almaya başladıkları tarihe kadar geçen süreye ait aylıklarının toplamıdır. Bu süreye, emeklilik başvurusunun yapıldığı ay da dahildir.

EYT'de birikmiş aylık tutarı hesaplanırken, emekli aylığının hesaplanmasında kullanılan aynı kriterler dikkate alınır. Bu kriterler şunlardır:

  • Sigortalılık süresi: Emekli aylığının hesaplanmasında dikkate alınan sigortalılık süresi, EYT'de birikmiş aylık tutarının hesaplanmasında da dikkate alınır.
  • Prime esas kazanç: Emekli aylığının hesaplanmasında kullanılan prime esas kazanç, EYT'de birikmiş aylık tutarının hesaplanmasında da kullanılır.
  • Emeklilik türü: Emeklilik türü (yaşlılık, malullük, vs.) EYT'de birikmiş aylık tutarının hesaplanmasında da rol oynar.

EYT'de birikmiş aylık tutarının nasıl hesaplanacağına dair bir örnek verelim:

Diyelim ki bir EYT'li, 1 Ocak 2024 tarihinde emeklilik başvurusunda bulundu ve 1 Mart 2024 tarihinde emekli aylığı almaya başladı. Bu durumda, EYT'de birikmiş aylık tutarı 2 aylık emekli aylığına eşit olacaktır.

EYT'de birikmiş aylık tutarı, emekli aylığı ile birlikte aynı anda ödenir. EYT'liler, emekli aylıklarını ve birikmiş aylık tutarlarını bankadan veya PTT'den alabilirler.

Editör: Deniz İnal