Blok oy kullanmak ne demek? Blok oy nedir? İşte detaylar…

Blok Oy Kullanmak Ne Demek?

Blok Oy 2

Serbest Listeli Çoğunluk Sistemi olarak da bilinen blok oy, bir seçim çevresinde birden fazla temsilcinin seçildiği (geniş bölge) bir seçim sistemi anlamına gelmekte. Her seçmen, seçim çevresinde bulunan sandalye sayısı kadar oy kullanma hakkına sahip olup seçmenler oylarını tek bir partinin adaylarına vermek zorunda değildir. Blok oyda seçimler tek turlu olarak gerçekleştirilirken en çok oy alan adaylar, sandalye sayısına göre sıralanarak meclise girerler.

Blok oyun hem olumlu hem olumsuz yanları bulunmaktadır. Seçmenlere daha fazla seçenek sunması, küçük partilerin meclise girmesine imkan tanıması ve bölgesel temsili daha iyi sağlaması avantajlar arasında yer alır.

Büyük partilerin mecliste çoğunluk sağlayarak, küçük partileri zayıflatması, oy verme işleminin karmaşık olması ve seçimlerde bölgesel kutuplaşmaya yol açması ise dezavantajları arasında yer alıyor.

Blok oy sistemi, şu anda Türkiye'de ve birçok diğer ülkede kullanılıyor.

Blok Oy Nedir?

Blok Oy 3

Blok oy, bir seçim bölgesinde birden fazla milletvekilinin seçildiği seçim sistemidir. Bu sistemde her seçmen, seçim bölgesinde bulunan sandalye sayısı kadar oy kullanma hakkına sahiptir. Seçmenler oylarını tek bir partinin adaylarına vermek zorunda değildir. Oylar, partilere değil, adaylara verilir. En çok oy alan adaylar, sandalye sayısına göre sıralanarak meclise girerler.

Seçim günü marketler açık mı? 31 Mart günü A101, Bim, Migros, Şok açık mı? Seçim günü marketler açık mı? 31 Mart günü A101, Bim, Migros, Şok açık mı?

Editör: Merve Tepecik