Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Hilayda Karakök, Türkiye’deki uyuz vakalarında artış yaşandığını ve tedavisinin önemli olduğunu kaydederek,” Uyuz son dönemde gittikçe artan bir cilt hastalığı haline geldi. Bulaşıcı bir cilt hastalığı ve ne yazık ki son dönemde vaka sayısında artış gözüküyor. Bu noktada hepimizin bilinçli davranması gerekiyor” dedi.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı DR. Hilayda Karakök, son zamanlarda uyuz vakalarında artış yaşadığını belirtti.

Karakök,“Uyuz son dönemde gittikçe artan bir cilt hastalığı haline geldi. Bulaşıcı bir cilt hastalığı ve ne yazık ki son dönemde vaka sayısında artış gözüküyor. Bu noktada hepimizin bilinçli davranması gerekiyor. Maalesef toplu yaşam alanlarında bir araya geldiğimizde uyuz olasılığı varsa çok kolay bir şekilde bulaşabiliyor ve bugünlerde başımızda bu hastalık çok fazla görülmeye başladı.  Uyuz hastalarının hepsini öncelikle tedaviye erişmesi lazım sadece kendilerini değil tüm yakın temas içerisinde oldukları herkesin tedavi olması gerekiyor. Bir diğer önemli hususta evdeki eşyaların ve kıyafetlerin hijyeni etkili bir şekilde yapılması gerekiyor. Maalesef uyuz hastalarımızı tedavi ettikçe görüyoruz ki kirlilikle alakalı durum olduğunu zannettikleri için insanlar hastalıklarını saklıyor” ifadelerini kullandı.

“Uyuz bulaşıcı bir hastalıktır”

 Uyuz vakalarının sık görüldüğü ve bulaşıcı bir deri hastalığı olduğunu belirten Karakök,”Hastaların yakın temas içinde oldukları kişiler veya bağlı bulundukları kurumlarda yeterli dezenfeksiyon işlemlerini yapılmıyor ve diğer kişiler tedavi alamıyor bu nedenle kişi uyuz hastalığını geçirdikten sonra tekrar enfeksiyon ’a yakalanıyor. Bu durumda hastalığı tamamen toplumdan temizlememiz önünde bir engel oluşturuyor o nedenle eğer uyuz hastalığınız varsa öncelikle doğru bir tedavi almanız gerekir. Doğru kurallara uyarak evlerinizi dezenfekte etmeniz gerekir. Uyuz kirlilikle alakalı bir durum değildir. Bulaşıcı bir cilt hastalığıdır.  Nasıl geride bıraktığımız koronavirüs bulaşıcı hastalıksa uyuz da bulaşıcı bir hastalıktır. Toplumun bu hastalıktan arınması için hepimizin duyarlı olması son derece önemli” diyerek uyarılarda bulundu.