İlk kandilin ardından başlayacak olan üç aylar Recep ayıyla başlayıp Ramazan ayıyla sonlanıyor. Hicri takvime göre hesaplanan dini günler, miladi takvime göre her sene farklı tarihlere ve günlere denk geliyor. İbadet etmek isteyen Müslümanlar ise bugün kandil mi diye merak ediyor. 11 Ocak Perşembe ne kandili? Bugün Regaip Kandili mi? Detaylar haberimizde…

Bugün Kandil Mi? Kandil Ne Zaman?

Recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gece, 11 Ocak Perşembe günü kutlanacak olan kandil, yılın ilk kandili, Regaip Kandili. Bu kandil yılın ilk kandili olurken üç ayların başlayacağının habercisi oluyor.

kandil 1

Regaip Kandili Ne Demek? Regaip Kandili’nde Ne Oldu?

İslam peygamberi Hz. Muhammed’in annesi Hz. Amine'nin hamile olduğunu anladığı gece dolayısıyla kutlanan gece, İslam dinine göre mübarek kabul edilen bir gece. Regaip Kandili, Recep ayının ilk cuma gecesine denk gelir. Bu gece, Allah'ın lütuflarının bol olduğu ve duaların kabul edildiği bir gece olarak kabul edilir. Müslümanlar, bu geceyi ibadet ve dualarla geçirir, tövbeler eder, Kur'an-ı Kerim okurlar ve namaz kılarlar.

kandil 2

2024 Kandil Tarihleri

Regaip Kandili: 11 Ocak Perşembe

Üç Aylar Başlangıcı: 12 Ocak Cuma

Miraç Kandili: 6 Şubat Salı

Berat Kandili: 24 Şubat Cumartesi

Kadir Gecesi: 5 Nisan

Mevlit Kandili: 14 Eylül Cumartesi

Regaip kandili ne zaman - Üç aylar ne zaman başlıyor? 2024 kandiller ne zaman diyanet? Regaip kandili ne zaman - Üç aylar ne zaman başlıyor? 2024 kandiller ne zaman diyanet?

Editör: Merve Tepecik