Büyük Faw Limanı nerede inşaatı bitti mi? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Büyük Faw Limanı Nedir

Büyük Faw Limanı, Irak'ın Basra vilayetinde inşası devam eden bir liman projesidir. Liman, Basra Körfezi'nin kuzeyinde, Khor Abdullah burnu girişinde yer almaktadır.

Büyük Faw Limanı, Irak'ın en önemli stratejik projelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Liman, Irak'ın uluslararası ticaretini geliştirmek, bölgesel ticarete katkıda bulunmak ve Irak'ın ekonomik kalkınmasına destek olmak amacıyla inşa edilmektedir.

Büyük Faw Limanı, 19 metre derinliğe sahip olacak ve 100 milyon tonluk bir yıllık yük elleçleme kapasitesine sahip olacaktır. Liman, konteyner, dökme yük, sıvı yük ve genel kargo gibi tüm yük türlerini elleçleyebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Büyük Faw Limanı projesinin toplam maliyeti 20 milyar ABD doları olarak tahmin edilmektedir. Limanın 2025 yılında ilk yük gemisinin yanaşması ve 2038 yılında tamamen işletmeye alınması planlanmaktadır.

Büyük Faw Limanı'nın Irak, bölge ve dünya ticareti için önemli bir rol oynaması beklenmektedir. Liman, Irak'ın uluslararası ticaretini geliştirmeye, bölgesel ticarete katkıda bulunmaya ve Irak'ın ekonomik kalkınmasına destek olmaya yardımcı olacaktır.

Büyük Faw Limanı'nın Irak'a sağlayacağı bazı potansiyel faydalar şunlardır:

  • Irak'ın uluslararası ticaretini geliştirmek ve Irak ürünlerinin dünya pazarlarına erişimini kolaylaştırmak
  • Bölgesel ticarete katkıda bulunmak ve Irak'ın bölgesel ticaret merkezi olma potansiyelini güçlendirmek
  • Irak'ın ekonomik kalkınmasına destek olmak ve Irak'ın işsizliğini azaltmak

Büyük Faw Limanı projesinin Irak için önemli bir fırsat olduğu söylenebilir. Liman, Irak'ın uluslararası ticaretini geliştirmeye, bölgesel ticarete katkıda bulunmaya ve Irak'ın ekonomik kalkınmasına destek olmaya yardımcı olacaktır.

Büyük Faw Limanı Nerede, İnşaatı Bitti Mi

Büyük Faw Limanı, Irak'ın en güney ili Basra'nın Faw yarımadası, Abdullah (khour) burnu girişinde bulunan Arap Körfezi'nin (Basra Körfezi) kuzeyinde yer almaktadır. Limanın inşaat alanı 54 km2 olup doğu ve batı dalga kıranların arasında yer almaktadır.

İnşaat, 2017 yılında Irak hükümeti ve Çinli inşaat şirketi China Harbour Engineering Company (CHEC) arasında imzalanan bir anlaşma ile başladı. Projenin ilk aşaması, 2025 yılında tamamlanacak ve 2038 yılına kadar tamamen tamamlanması planlanıyor.

Şu anda, projenin ilk aşaması olan liman yapımına devam edilmektedir. Liman, 19 metre derinliğe sahip olacak ve 100 milyon tonluk bir yıllık yük elleçleme kapasitesine sahip olacaktır. Liman, konteyner, dökme yük, sıvı yük ve genel kargo gibi tüm yük türlerini elleçleyebilecek şekilde tasarlanmıştır.

İnşaatın tamamlanması ile birlikte, Büyük Faw Limanı, Irak'ın en büyük ve en önemli limanlarından biri olacak ve Irak'ın uluslararası ticaretini geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Editör: Deniz İnal