Çanakkale türküsü hikayesi nedir? Çanakkale türküsü hangi yöreye ait? İşte detaylar…

Çanakkale Türküsü Hikayesi Nedir?

Çanakkale Türküsü, Çanakkale Savaşı'nda şehit düşen Mehmetçiklerin anısını yaşatmak için yazılmış bir türküdür. Asıl adı Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı olan türkünün iki farklı hikayesi bulunmakta.

Çanakkale Türküsü

Bir rivayete göre, Seyfullah Nutku adında Çanakkale Sultanisi öğrencisi olan bir genç, 1914 yılında Çanakkale'den annesine bir mektup yazar. Mektupta, Çanakkale'de savaşın başlamak üzere olduğunu ve askerlerin "Çanakkale içinde aynalı çarşı" türküsünü söyleyerek cepheye doğru yürüdüklerini anlatır. Seyfullah Nutku, bu mektuptaki türküyü daha sonra şiir haline getirir ve Çanakkale Türküsü olarak bilinir hale gelir.

Diğer bir rivayete göre ise, Çanakkale Savaşı sırasında askerler tarafından anonim olarak söylenilen bir türküdür. Zamanla halk arasında yayılmış ve popüler hale gelmiştir.

Çanakkale Türküsü Hangi Yöreye Ait?

Çanakkale 2

Çanakkale Türküsü'nün hangi yöreye ait olduğu konusunda kesin bir bilgi olmamakla beraber türkü bazı kaynaklarda Kastamonu türküsü olarak kabul edilir. Çanakkale Cephesi’nde en çok şehit veren ilin Kastamonu olmasından dolayı bu türkünün yazıldığı iddia edilir.

Bazı diğer kaynaklarda ise türkünün Çanakkale yöresine ait olduğu savunulur. Türkünün sözlerinde geçen "Çanakkale içinde" ifadesini ve türkünün Çanakkale Savaşı'nı anlatan bir türkü olması gerekçe gösterilir.

İsmet İnönü hangi ilden milletvekili oldu? İsmet İnönü hangi ilden milletvekili oldu?

Editör: Merve Tepecik