Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, NOW TV'de katıldığı programda İstanbul ve Ankara'da aday çıkarmayacaklarını ve Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş'ı destekleyeceklerini açıkladı. Uysal, bu kararın arkasındaki gerekçeyi "Muhalefetin demokratik muhalefet yapma zeminini inşa etmek" olarak açıkladı.

Demokrat Parti'den İmamoğlu ve Yavaş'a Destek

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, NOW TV'nin Çalar Saat programında İlker Karagöz'ün sorularını yanıtladı. Karagöz'ün yerel seçimlerde Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ı Demokrat Parti tarafından destekleneceğini sorması üzerine Uysal şu cevabı verdi:

"2018 seçimleri, 2019 yerel seçimleri kademe kademe Türkiye'de muhalefetin demokratik muhalefet yapma zeminini inşa etti. O açıdan İstanbul ve Ankara'da Demokrat Parti olarak biz aday çıkarmamak, İstanbul'da Sayın İmamoğlu'nu, Ankara'da Sayın Yavaş'ı destekleme kararı aldık. Aday çıkarmayacağız çünkü başta Cemal Enginyurt olmak üzere İstanbul'da talebi olan arkadaşlarımız vardı."

Enginyurt'tan destek açıklaması

Demokrat Parti'nin İstanbul'da aday çıkarmama kararının ardından DP İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt da sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Enginyurt, "Muhalefete kaybettiren olmamak için. Yola çıktıklarımızı, yolda bulduklarımıza değişmemek için. Vefa sadece İstanbul da bir semt adı değildir diyerek. Demokrat Parti olarak İstanbul ve Ankara da Büyükşehir Belediye Başkan adayı çıkartmıyoruz. En önemlisi dün durduğumuz yerdeyiz" dedi.

ATAKAN ÖZTÜRK

Editör: Atakan Öztürk