CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel ve CHP Ordu İl Başkanı Bülent Akpınar, partililerle birlikte eski Düz Mahalle Çarşı Karakolu binası önünde açıklama yaparak, binanın cemaate yakın cemiyete verilmesine tepki gösterdiler.

Nadı Güzle

Adıgüzel: Bu Binayı Öğrencilere Verin

Mustafa Adıgüzel bin önünde yaptığı açıklamada, “İlçemizin düz mahalledeki daha önceden çarşı polis karakolu olan bu bina kamu binası olduğu halde emniyet burayı boşaltınca burayı milli eğitime verdi. Milli eğitimde burayı kendi kullanmak yerine bir cemaate bağlı vakfa bağlı ilim yayma cemiyetine adeta peşkeş çekti. Bu ilişkiyi de milli eğitim müdürü ilim yayma cemiyetiyle yakın ilişki olan Milli eğitim yardımcısı üzerinden yürüttü. Biz o gün itiraz ettik dedik ki bu kamu kuruluna ait bina halkın kullanabileceği, bütün gençlerin kullanacağı şekilde belediye ya da mili eğitim eliyle kullanılsın dedik. “ dedi.

Belirli bir gruba tahsis edilmesin bizi dinlemediler tam 3 yıl oldu biz buranın önünden geçerken bakıyoruz içeride hiçbir şey yok diyen Adıgüzel, “ Bir devlete ait kamu binasını sadece iletişim amaçlı kullanıyorlar. Biz de diyoruz ki buranın ön cephesini Ordu Büyükşehir Belediyesi kamu kaynağı ile yaptı. Buradan Ordu Büyükşehir Belediyesi Hilmi Güler’e sesleniyorum. Burayı gençlerimize açın üniversite öğrencilerimiz var. Burayı kütüphane yapın ya da kafe yapın. Buradaki koca binayı bir yurt olarak açabilirsin öğrenciler faydalanabilir.  Hilmi Güler’e çağrımdır. Bu binayı zaten sen harcama yaptın bizim paramızla burayı derhal tekrar üstünüze alın ya da Milli eğitime verin.” Diye konuştu.  

Bülent Akpınar: Bu binayı heba etmeyin

CHP il başkanı Bülent Akpınar ise açıklamasında binada hiçbir şey yapılmadığını ve heba edildiğini söyledi.

Akpınar; “İlim yayma vakfı deniliyor bizim kimsenin inancıyla herhangi bir sorunumuz yok. Hepimiz neticede bu memlekette yaşıyoruz. Bu binadan içeri girsek şuan hiçbir şey yok.  Bu ülkede üniversiteler açılacak çocuklarımızın yurt ihtiyacı var. Gençlerimizin iyi kötü oturup paylaşabileceği bir yere ihtiyacı var. Koca binayı bomboş bir şekilde söz de ilim yayma cemiyeti vakfı diyerek heba etmenin anlamı nedir? Tarikatlardan ve cemaatlerden hala akıllanmadık mı? Memleketin neler çektiğini bu insanlar biliyor. İnsanlar bugün bir lokantaya gidip bir kişi yemek yemeğe kalksa 300-500 lira. En azından şehrin bu güzide yerleri ve binalarımızı halka açın.  Buradan sesleniyorum Sayın Milli Eğitim Müdürüne ve Sayın Ordu Büyükşehir Belediye Başkanına lütfen halk noktasında üzerinize düşen görevinizi yerine getiriniz.” Dedi.

Editör: Soner Özdemir