Çöl tozu nerelerde etkili olacak? 2024 Son Dakika toz fortınası hangi illere gelecek? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Çöl Tozu Nerelerde Etkili Olacak

Kuzey Afrika'dan esen toz bulutları, Atina'nın gökyüzünü turuncu bir renge büründürdü. Bu durum, Marmara ve İç Anadolu Bölgeleri'nde de benzer etkilerin olabileceği uyarısını beraberinde getirdi. Meteoroloji yetkilileri, toz taşınımının artmasıyla görüş mesafesinde düşüş, hava kalitesinde azalma ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerektiğini belirttiler.

İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi'nden yapılan açıklamada, bölge genelinde toz taşınımının bugün etkili olacağı bildirildi. Yarın ise toz taşınımının İç Anadolu Bölgesi'ni etkilemesi bekleniyor. Yetkililer, bu durumun görüş mesafesinde düşüş, hava kalitesinde azalma ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuz etkilere neden olabileceğine dikkat çekerek vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini vurguladılar.

2024 Son Dakika Toz Fırtınası Hangi İllerde Olacak

Adıyaman'ı sabahın erken saatlerinden itibaren saran toz bulutu, kentin semalarında yoğunlaştı. Görüş mesafesinin azaldığı bu süreçte, toz bulutu kentin atmosferini gri ve sarı tonlara büründürdü. Vatandaşlar, özellikle astım hastaları başta olmak üzere herkesin sağlığını olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarının ardından, Libya üzerinden gelen çöl tozu Tekirdağ'da etkisini gösterdi. Süleymanpaşa ilçesinde yer yer görünürlüğün azaldığı gözlemlendi. Çöl tozunun etkisiyle park halindeki birçok araç çamurla kaplandı. Vatandaşlar araçlarını temizlemek için oto yıkamacılara akın etti.