Demir Akciğer nedir? Demir akciğer Paul Alexander neden öldü? İşte detaylar…

Demir Akciğer Nedir?

Negatif basınçlı ventilatör olarak da bilinen, kas kontrolü kaybedildiğinde veya nefes alma işi kişinin yeteneğini aştığında nefes almaya yardımcı olan bir mekanik solunum cihazı olan demir akciğer, hastanın göğüs ve karnını saran hava geçirmez bir kabinden oluşur. Cihaz, hastanın akciğerlerini şişirmek ve söndürmek için kabinin içindeki hava basıncını değiştirerek çalışmaktadır.

İlk olarak 1928 yılında Philip Drinker ve Louis Shaw tarafından icat edilen demir akciğer, 1940'lar ve 1950'lerde yaygın olan çocuk felci hastalığının tedavisinde kullanılarak ünlendi.

Demir Akciğer 2

Cilt tahrişi, enfeksiyon, kan pıhtısı ve kas zayıflığı gibi yan etkileri olabilen cihazın modern ventilatörlerin icadı ile birlikte kullanımı azalmıştır. Günümüzde genellikle solunum yetmezliği olan hastalarda son çare olarak kullanılmaktadır.

Demir Akciğer Paul Alexander Neden Öldü?

Demir Akciğer 3

Demir akciğerde en uzun süre yaşayan kişi olarak Guinness Rekorlar kitabına giren Demir akciğer Paul Alexander'ın ölüm nedeni net olarak bilinmemektedir. Paul Alexander'ın 78 yaşında hayatını kaybettiği belirtildi.

Dr. Shiva Kaviani Kim? Shiva Kaviani Neden Havalimanında Yaşıyor? Dr. Shiva Kaviani Kim? Shiva Kaviani Neden Havalimanında Yaşıyor?

Editör: Merve Tepecik