Demir kubbe nedir, nasıl çalışır? Türkiye’de demir kubbe var mı? İşte detaylar…

Demir Kubbe Nedir, Nasıl Çalışır?

İran'ın İsrail'e yüzlerce kamikaze İHA ve füze fırlatması ile başlayan olaylarla hem dünyada hem Türkiye’de internette birçok kullanıcı olayları ve savaşın ardında yaşananları merak ediyor.

Savaşın başlamasıyla İsrail’in çatışmalarda kullandığı iron dome diğer adıyla demir kubbe kullanıcılar tarafından en çok aratılanlardan biri oldu. Peki, demir kubbe nedir, nasıl çalışır?

Demir Kubbe Photo

Demir Kubbe, İsrail'in olası roket saldırılarına karşı geliştirdiği hava savunma sistemi olarak bilinir. Sistem, füze savunma teknolojisi ile donatılmıştır ve hedeflenen balistik füzeleri ve roketleri imha etmek için kullanılır. Demir Kubbe sistemi, İsrail'in hava savunma yeteneklerini güçlendirmek amacıyla geliştirilmiş ve aktif olarak kullanılmaktadır. Demir kubbe hava tehditleri konusunda ülkeyi korumak için önemli bir rol oynamaktadır.

Sistem, radarlar aracılığıyla hedeflerin tespit edilmesini sağlar ve ardından hedeflere yönelik füze savunma sistemleri aktive edilir. Hedef tespit edildiğinde, sistem hızlı bir şekilde füze fırlatarak hedefi yok etmeyi amaçlar. Fırlatılan füzeler, hedefe doğru ilerlerken hem kendi hedeflerini izlerler hem de hedefin yörüngesini izleyen diğer radarlarla iletişim kurarak etkili bir savunma ağı oluştururlar.

Türkiye’de Demir Kubbe Var Mı?

S400 Photo

Türkiye'nin hava savunma sistemi olarak demir kubbe bulunmamaktadır. Türkiye'nin hava sahasını korumak ve gelebilecek füze saldırılarına karşı savunma sağlamak ve Türkiye'nin sınırlarını korumak amacıyla S-400 hava savunma sistemi kullanılmaktadır.

Türkiye Savaşa Girer Mi? Türkiye’nin Savaş Uçağı Var Mı? Türkiye Savaşa Girer Mi? Türkiye’nin Savaş Uçağı Var Mı?