banner75

Bu başlık öğretmen şair Ali Yüce’nin “Dil Savaşları” başlıklı şiirinden esinlenerek konulmuştur. Çünkü son aylarda siyasetimiz adeta dil savaşlarına dönmüştür.

Konuyu daha iyi anlamak için önce Ali Yüce’nin “Dil Savaşları” başlıklı şiirini, yazalım ve sonra de dil savaşlarına dönen siyasetimizin nasıl dil savaşlarına döndüğünü tarihe not olarak düşelim.

DİL SAVAŞLARI(*)

Bir karınca bir daği

Kaç bin yılda deler

Sorsam söyler belki ama

Ne karınca Türkçe bilir

Ne ben karıncaca

Bir kurbağa bir denizi

Kaç bin yılda içer bitirir

Sorsam övüne şişine

Bağıra çağıra söyler ama

Ne kurbağa Türkçe bilir

Ne ben kurbağaca

Bir kaplumbağa dünyayı

Kaç bin yılda dolaşır

Sorsam küser darılır

Sitem eder belki ama

Ne kaplumbağa Türkçe bilir

Ne ben kaplumbağaca

Çok acıkmış bir sırtlan

Yağda kızarmış bir fili

Kaç öğünde yer bitirir

Sorsam ağzı sulanarak

Söyler belki ama

Ne sırtlan Türkçe bilir

Ne ben sırtlanca

Işığı görmemek için

Kendi gözünü oyan

Orta Çağlı bir yobaz

Öğünde kaç ton karanlık yer

Sorsam söyler mi bilmem ama

Ne yobaz Türkçe bilir

Ne ben yobazca

Ali Yüce

Dil çok önemlidir. Milletin tarifi içindedir. Aynı dili konuşan ve ayni dilde yazan insan topluluklarına MİLLET denilir. Atatürk dili diye bir dil vardır. Şimdi Recep dili daha doğrusu AKP dili diye bir dilimiz daha oldu. Atatürk dilinin temellerini alt alta yazarsak,

  • Egemenlik kayıtsız ve şartsız Türk milletinindir.
  • Bugünkü savaşmalarımızın gayesi tam bağımsızlıktır.
  • Bağımsızlığın bütünü ancak mali bağımsızlıkla mümkündür.
  • Mali bağımsızlığın korunması için ilk şart bütçenin ekonomik bünye ile orantılı ve DENK olmasıdır.
  • Milli paranın kudretini beynelmilel buhrana karşı masun bulundurmak başlıca gayemizdir
  • Bu büyük millet esir yaşamaktansa ölsün daha iyidir.
  • Ya istiklal ya ölüm.

Sayın RTE dili veya siyasi adı ile söylersek AKP dilinde bu sözcükler ve cümleler yoktur. Onun için Recep dili konuşanlarla Atatürk dili konuşarak anlaşmak imkânsızdır. Çünkü biz Recep dilini bilmiyoruz. Tıpkı kurbağaca, sırtlanca bilmediğimiz gibi. Türk Milleti olarak “Paramızı açık bütçelerle düşman paralarına TL mizi ezdirme. Başka ihsan istemez” diyoruz. Onlar Türk parasını açık bütçelerle Haçlı paralarına ezdirme sözcüğünü ve cümlesini anlamıyorlar. Çünkü ayrı ayrı dili, konuşuyoruz. Atatürk gününde 80 kuruş olan bir ABD doları bu gün ( 28 Mayıs 2022) 16.192.000 TL dir. AKP Geldiği zaman ise 1.320.000 TL idi. Keşke o geldiğiniz tarihte Atatürk dili ile AKP dili aynı olsa idi ve Bağımsızlığın ilk şartı DENK Bütçedir o halde AKP + Sayın RTE seçim beyannamelerinin birinci maddesine DENK bütçe yapacağız diye yazabilseydiler. Ama seçim beyannamesinin ilk maddesini, “AKP olarak ilk amacımız Menderes, Demirel, Özal ve Çiller büyüklerimiz gibi açık bütçelere devam edeceğiz” diye yazmışlardır. Belki öyle yazmamışlardır ama Uyguladıkları budur. Ama bizi Atalarımızın sözleri yine kurtaracaktır.” Zararın neresinde dönülürse kardır”

Zararın bu günkü acı yüksekliğinden dönülmesi için Türk milletinin yaptığı mücadelelerde başarılar dilenir.

(*) Kuvayı Miliyede yeni ufuklar sayı: 277 S.14

(**) 29 Mayıs 2022 İstanbul’un fethinin 561. Yıl dönümüdür. Türk milletinin tarihinde Kurtuluş Savaşından önce kazandığı en büyük zaferdir. Türk milletine kutulu olsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner74