Diyetisyen Zinet Dilara Türker, vücudun vitamine ihtiyaç duyduğunu belirterek eksikliğinde yaşanabilecek problemlere değindi.

Zinet Dilara Türker, "Vitaminler vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmak için küçük miktarlarda ihtiyaç duyduğu, doğal gıda maddelerinde çok az miktarda bulunan organik bileşiklerdir. Vitaminlerin eksikliği, beslenmeye veya bazı hastalıklara bağlı olarak gelişebilir. Uzun süre devam ettiğinde belirgin semptomlara yol açabilen bir sağlık sorunudur. Vitaminlerin eksikliğinde belirti olarak ise diş eti kanamaları, saç ve tırnaklarda zayıflık, ağız kenarlarında yara ve çatlaklar oluşabilir." dedi.

Çarpıntı ve kramplar oluşabilir

Çarpıntı

Popüler diyetlerin vitamin eksikliğine yol açabileceğini belirten Türker, "Bazı diyet türlerinin uzun süre uygulanması durumunda, örneğin ketojenik diyet veya Dukan diyeti gibi, diyetlerde vücut bu beslenme biçimine tepki olarak unutkanlık yorgunluk, halsizlik gösterebiliyor. Genelde bu sorunlar, vitamin eksikliği ya da yetersiz su alımı nedeniyle oluşuyor. Kabızlık, çarpıntı, kramplar oluşabilir ve fiziksel performanslarda düşüklük de gözlenebilir." diye ifade etti.

Diyetisyen Türker, "Vitaminlerin eksikliğinde ise kilo verme sürecindeyseniz bu süreç yavaşlayabilir hatta duraksayabilir. Bu durum genelde B12, D vitamini, magnezyum ya da demir eksikliğinden kaynaklı olabilir." diye belirtti.

Zayıflama sürecini destekler

Zayıflama

Vitaminlerin kilo aldırdığı söylemlerine de değinen Diyetisyen Zinet Dilara Türker, "B12 vitaminin ya da diğer vitaminlerin kilo alma anlamında takviye olarak kullandığınız da doğrudan bir etkisi bulunmamaktadır. Bazı vitamin takviyeleri yalnızca zayıflama sürecini destekleyici olabilmektedir. Yani vitaminler kilo aldırır diyemeyiz." dedi.

Vitamin takviyelerine de değinen Diyetisyen Türker, "Bu vitaminlerin eksikliğini besinlerle tamamlamak mümkün olmayabilir çünkü besinlerden yeterli vitamin ve minareli artık alamayabiliyoruz. Bu yüzden sağlıklı beslenmenin yanında mutlaka takviye de almamız gereklidir." diye konuştu.

ÖZEL HABER/MERVE TEPECİK

“Şekerli ve Şuruplu İçecekler Sağlık Problemlerine Yol Açabilir” “Şekerli ve Şuruplu İçecekler Sağlık Problemlerine Yol Açabilir”

Editör: Merve Tepecik