Kurban Bayramı’nda günlük yaşama oranla normalin üzerinde et ve tatlı tüketiliyor. Beslenme alışkanlıklarında yaşanan bu değişiklikler vücutta da etkisini gösteriyor. Diyetisyen Zinet Dilara Türker, beslenme ile ilgili tavsiyeler vererek nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda vatandaşları uyardı.

Kurban etinin kesilir kesilmez tüketilmemesi gerektiğini belirten Diyetisyen Zinet Dilara Türker, “Hem lezzetin daha iyi olması hem de hayvanın sinirlerinin yumuşaması için en az 24 saat bekletilmesi gerekmekte. Bu şekilde etin pişmesi kolaylaşırken sindirimi de kolaylaştırmış oluruz. Bekleyen kurban etini haşlama, fırında, ızgarada, yağsız tavada pişirirsek de daha sağlıklı bir pişirme yöntemi kullanmış oluruz.” diye ifade etti.

Kırmızı Et Meat

Porsiyon kontrolü önemli

Diyetisyen Türker, “Bayramda porsiyon kontrolünü bırakmadan hem et hem de tatlı tüketebiliriz. Hafif bir kahvaltıyla başlamanızı öneririm. Etin yanında hazımsızlığı önlemek adına posalı besinler ekleyebilir, örneğin salata ve kepek ekmeği tüketebilirsiniz. Et tüketimi ve tatlı tüketimi olacağı için su tüketimini de arttırmalıyız. Ete ekstra yağ eklemeden, kendi yağı ve suyuyla pişirmemiz oldukça önemli. Diyabet kolesterol gibi hastalıkları bulunan bireylerin ise etin yağını ayırarak, sebze ve tam buğday ekmekle birlikte et tüketmelerini öneriyorum.” dedi. Türker, tatlı tüketiminin ise çok düşük miktarda tutulması gerektiğini belirtti.

Su tüketimi artırılmalı

Water Su

Yaşanabilecek sindirim ve sağlık sorunlarına da değinen Diyetisyen Zinet Dilara Türker, “Çok fazla et tüketimi en çok sindirim sistemini rahatsız edecektir. Etin parçalanması zor olduğu için fazla tüketimi mide ağrısı, kramp, gaz ve şişkinlik yapabilir. Tüketim miktarı ve pişirme yöntemlerine dikkat edilmeli. Kabızlık sorunu oluşmaması adına su tüketimi de artırılmalı, günde en az 2,5 litre su tüketilmeli. Fazla yağlı et tüketimi ise safra kesesini rahatsız edebilir. Fazla et tüketimi ürik asit miktarını artıracağı için böbrek taşı ve gut hastalığı olan bireyler daha çok dikkat etmeli.” diye konuştu.

ÖZEL HABER/MERVE TEPECİK

Uzman Doktor Uyardı: Güneşte Fazla Kalmak Deri Kanserlerini Tetikliyor Uzman Doktor Uyardı: Güneşte Fazla Kalmak Deri Kanserlerini Tetikliyor

Editör: Merve Tepecik