Yeni Dune filmlerinin öncesini konu alan ve merakla beklenen TV dizisi Dune: Prophecy için ilk fragman yayınlandı. Bu kadın odaklı prequel dizi, yaklaşık 10,000 yıl önce Bene Gesserit tarikatının kökenlerini keşfedecek. Dizi, Harkonnen kardeşler tarafından yönetilen Bene Gesserit tarikatının yükselişini ve etkilerini anlatacak. Emily Watson ve Olivia Williams, bu güçlü karakterleri canlandıracaklar.

Dune: Prophecy Dizisinden Beklenen Fragman Geldi

Denis Villeneuve'ün yönettiği Dune filmlerinin yakaladığı başarı, Frank Herbert'ın efsanevi bilim-kurgu serisine olan ilgiyi yeniden arttırdı. Bu da Dune evreninde geçen yeni projelerin önünü açtı. Önümüzdeki dönemde izleyici ile buluşacak bu yapımlardan biri de (HBO) MAX tarafından hazırlanan Dune: Prophecy dizisi olacak. Dizi, bu sonbaharda izleyici ile buluşacak.

Heyecanla beklenen Dune dizisi için tanıtım çalışmalarına başlayan MAX, diziden ilk fragmanı yayınladı. Paylaşılan bu ilk fragman, Denis Villeneuve'ün filmlerinde de olduğu gibi kayda değer bir bütçeyle hayata geçirilen, gösterişli bir uyarlamanın bizleri beklediğini gösteriyor.

dune2-ne-zaman-yayinlanacak

Dune: Prophecy dizisi ilk duyurulduğunda, projenin başında Denis Villeneuve ve Jon Spaiths vardı. Dune filminin de senaristi olan Jon Spaiths diziyi yazacak, Villeneuve de ilk bölümleri yönetecekti. Ancak Dune'un başarısı sonrası zaman kaybetmeden devam filmine geçilince her iki isim de projeden ayrıldı ve görevlerini başkalarına devretti. Spaiths yapımcı olarak projede kalsa da dizinin yaratıcı ekibi tamamen değişti. Bu yüzden ortaya nasıl bir iş çıktığını bekleyip göreceğiz.

Dizinin oyuncuları ve senaryo ekibi

Dizinin ekrana gelecek bu son hâli, Charmed, Alias ve Fringe gibi dizilerde senarist olarak görev alan Alison Schapker öncülüğünde hazırlandı. Dizinin ilk bölümünü ise Anna Foerster (Outlander, Underworld 5) yönetti.

İlk Dune filminin yaklaşık 10 bin yıl öncesinde geçen Dune: Prophecy, galaksi boyunca iktidar sahiplerini manipüle ederek gücü elinde tutan Bene Gesserrit tarikatının yükselişine odaklanıyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Emily Watson, Olivia Williams, Indira Varma, Mark Strong ve Travis Fimmel gibi isimler yer alıyor.

Editör: Samet Varol