Agit Kabayel, Almanya doğumlu profesyonel bir boksördür ve ağır siklet kategorisinde Avrupa Şampiyonu unvanına sahiptir. Genç yaşta spor kariyerine futbol ile başlamış, daha sonra kickboks ve boks alanına yönelmiştir. Başarılı kariyeri boyunca çeşitli unvanlar kazanmış ve uluslararası arenada adından sıkça söz ettirmiştir. Kabayel'in boks dünyasındaki yükselişi ve elde ettiği başarılar, onu modern boksun önemli isimlerinden biri haline getirmiştir.

Agit Kabayel ve Kariyeri

Agit Kabayel Kimdir?

Agit Kabayel, 23 Eylül 1992'de Almanya'nın Leverkusen şehrinde doğmuş bir profesyonel boksördür. Ağır siklet kategorisinde Avrupa Şampiyonu (EBU) unvanına sahiptir ve bu kategoride WBC tarafından dünya sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır. Gençlik yıllarında futbol oynayan Kabayel, daha sonra kickboksa geçiş yaparak boksa adım atmıştır.

Profesyonel Kariyerinin Başlangıcı

Profesyonel kariyerine 18 yaşında, 23 Haziran 2011 tarihinde Wuppertal'da başlamıştır. Dokuz galibiyetin ardından, 22 Mart 2014'te Türkiye'nin Tekirdağ şehrinde Gbenga Oluokun'u yenerek WBC Akdeniz Bölgesel Şampiyonluğu unvanını kazanmıştır. Shalva Jomardashvili ve Lawrence Tauasa gibi deneyimli boksörleri mağlup ederek Avrupa Birliği (EU) unvanını kazanmıştır.

Agit Kabayel Kimdir

EBU Avrupa Şampiyonluğu

4 Şubat 2017'de Magdeburg'ta Belçikalı Herve Hubeaux'u puanla yenerek EBU Avrupa Şampiyonluğu unvanını kazanmıştır. 4 Kasım 2017'de Monte-Carlo'da Dereck Chisora'ya karşı çıktığı maçta EBU unvanını çoğunluk kararıyla korumuştur. İkinci unvan koruma maçını 21 Nisan 2018'de Berlin'de Sırp boksör Miljan Rovčanin'e karşı üçüncü raundda nakavtla kazanmıştır. Chisora ile yaptığı maç, 2018 yılında EBU Yılın Maçı seçilmiştir.

Kıtalararası Başarılar

18 Temmuz 2020'de Yunan boksör Evgenios Lazaridis'i puanla yenerek WBA Kıtalararası Şampiyonluğu unvanını kazanmıştır. Bu unvanı, Haziran 2021'de Kevin Johnson'a karşı puanla kazandığı maçta korumuştur. 4 Mart 2023'te Bochum'da Hırvat boksör Agron Smakici'yi üçüncü raundda nakavt ederek tekrar EBU Avrupa Şampiyonu unvanını kazanmıştır.

Son Başarıları

23 Aralık 2023'te Rus boksör Arslanbek Machmudow karşısında dördüncü raundda TKO ile galip gelerek WBA Kıtalararası ve NABF Kuzey Amerika unvanlarını almıştır. 18 Mayıs 2024'te, Kübalı boksör Frank Sánchez'i yedinci raundda nakavt ederek WBC Kıta Amerika ve NABO Kuzey Amerika unvanlarını kazanmıştır.

Editör: Samet Varol