Otantik yemek tariflerini, yemek eleştirmeni incelemelerini ve popüler malzemeler hakkında makaleleri bir araya getiren Taste Atlas, geleneksel lezzetler için deneyimsel bir rehber olarak öne çıkıyor. Bu platform tarafından yapılan değerlendirmeye göre dünyanın en iyi kuruyemişleri arasında 3 Türk lezzeti yer aldı: Antep fıstığı, Aydın kestanesi ve fındık.

Karadeniz'in bereketli topraklarında yetişen fındık, parlak kabuğu, dolgun iç yapısı ve leziz tadıyla öne çıkıyor. Demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi minerallerle zenginleşen fındık, aynı zamanda omega-3 yağ asitleri, lif, protein ve antioksidanlar açısından da zengin bir besin kaynağı.

Antep fıstığı, 4. sırada yer alarak canlı yeşil rengi, karmaşık tatları ve narenciye benzeri aromasıyla dikkat çekiyor. Aydın kestanesi ise bin yıldır Büyük Menderes Nehri'nin verimli ovalarında yetişiyor ve kış aylarının vazgeçilmez besin kaynağı olma özelliğini taşıyor.

Dünyanın En İyi Fındık Çeşitleri Hangileri?

Fındık, 7 farklı çeşide sahip. Listede yer alan diğer fındık çeşitleri arasında Brezilya fındığı, İtalya'nın kurutulmuş fındığı "Nocciola di Giffoni" ve İspanya'da yetişen "Avellana de Reus" fındık yer alıyor.

kestaneeeTürk Kestanesi Listede Yer Almadı

Listede çok sayıda kestane çeşidi yer alırken Türkiye'den herhangi bir kestane çeşidinin listeye girmemesi dikkat çekti.