Dünyanın en uzun adamı öldü mü? Sultan Kösen yaşıyor mu? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Sultan Kösen Kimdir

Sultan Kösen, Türk bir vatandaş olarak Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın en uzun boylu yaşayan insanı olarak tanınan bir isimdir. Sultan Kösen, 10 Aralık 1982 tarihinde Mardin, Türkiye'de doğdu. Genetik bir bozukluktan kaynaklanan aşırı büyüme sorunu nedeniyle dev boyutlara ulaşmıştır.

Sultan Kösen'in boyu, 2011 yılında yapılan resmi ölçümle 251 cm (8 fit 2.8 inç) olarak kaydedildi. Ayrıca, 2010 yılında geçirdiği başarılı bir cerrahi operasyonla büyüme hormonu üretimini kontrol altına almayı başaran Sultan Kösen, sağlık durumu ve hayat kalitesi üzerinde olumlu bir etki yaratmıştır.

Sultan Kösen, uzun boylu olmasının yanı sıra dünya çapında tanınan bir kişilik haline gelmiş ve medyada sıkça yer almıştır. Uzun boylu olmasının yanı sıra, Türkiye'nin çeşitli etkinliklerinde ve televizyon programlarında da yer almıştır.

Sultan Kösen Öldü Mü

Sultan Kösen, 10 Aralık 1982'de Mardin'de doğdu. 2 metre 51 santimetre boyuyla Guinness Rekorlar Kitabı'na göre dünyanın en uzun adamı ünvanına sahiptir.

Sultan Kösen'in 2023 yılında bazı sağlık sorunları yaşadığına dair haberler çıkmıştı. Fakat bu haberler doğru değildir. Sultan Kösen şu anda sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmektedir.

Editör: Deniz İnal