Dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en düşük emekli maaşını 10 bin lira açıklamasına Seyit Torun’dan tepki geldi. Torun: “Bütün Türkiye bu maaşın ne anlama geldiğini biliyor ama biraz daha netleştirelim. Türkiye’de yoksulluk sınırı 47 bin lira, bir kişinin aylık yaşam maliyeti 19 bin lira, açlık sınırı ise 16 bin 500 lira. Bu şartlarda en düşük emekli maaşını 10 bin lira olarak belirlemek açık açık emekliye “öl” demektir. Emekliye öl diyen AKP Genel Başkanı, maşallah, saraylarından bütçe esirgemiyor. 15 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre 2024 yılı için Marmaris’teki yazlık saraya, Ahlat’taki kışlık saraya ve Ankara’daki Kaçak Saraya 1 Milyar 343 Milyon 935 bin lira bütçe ayrıldı.” dedi. Torun sözlerine “Yanlış anlaşılmasın bu bütçe sarayların günlük giderleri için değil saraylardaki bakım, onarım, tadilat ve teçhizat gereksinimleri için! Saraylara ayırılan bütçenin harcama kalemlerini bir yazılı soru önergesi ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a sorduk. Müspet bir cevap alacağımızı sanmıyorum zira ejder meyvesi tüketilen saraylarda ne eksik olabilir ki? Korkarım ki sarayların duvarlarını altınla kaplayacaklar.” diyerek devam etti.

dfgdfbhfg

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun: “Değerli yurttaşlarım, bu ülkedeki yoksulluk, açlık ve sefalet tesadüf değil. Türkiye’deki enflasyon, Türk lirasındaki değer kaybı dış mihrakların oyunu değil. Çocuğuna bir ayakkabı alamayan babaların dramı kader planı değil! Halkımızın çektiği çile iktidarın saraylarda sürdüğü sefanın bir sonucudur. 31 Mart’ta saraylılara en sert cevabı sandıkta vereceğiz. Emekliyi, ücretli çalışanları ölüm maaşlarına layık görenlere o sarayları dar edeceğiz!” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Anket


En düşük emekli maaşının 10 bin TL'ye yükseltilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Seyit Torun Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı İçin Konuştu Seyit Torun Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı İçin Konuştu

Editör: Merve Tepecik