EMEP Ordu İl Başkanı Yasin Uzun, AKP iktidarına İsrail'le siyasi, askeri, ticari her türlü ilişkilerini kesme çağrısı yaparak gelişmelere seyirci kalındığı eleştirisi yaptı. İsrail'in uluslararası yasaları hiçe sayarak Gazze'de katliamlarına devam ettiğini belirten Yasin Uzun, "Uluslararası Adalet Divanı'nın yetkisini tanıyan devletler İsrail'in Refah Bölgesindeki saldırılarını durdurması kararına sahip çıkmalıdır. Adalet Divanı'nın kararına uymayan İsrail'e karşı yaptırımlarda bulunmalıdır" dedi.

Yaptırımlar olmalı

İsrail'in cinayetlerini durduralım diyerek çağrı yapan Uzun, “Siyonist İsrail tüm dünya halklarının tepkilerini ve uluslararası yasaları hiçe sayarak katliama devam ediyor. En son Refah'a sıkıştırılmış, silahsız, çadırlarda yaşayan halkın üzerine bombalar attı. Üstelik Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail Ordusu'nun Refah Bölgesindeki operasyonlarını durdurma kararını vermesinden kısa bir süre sonra. Artık iyice anlaşılmaktadır ki; Siyonistler uluslararası hukukla, kınamakla durdurulamayacaktır. Uluslararası Adalet Divanı'nın yetkisini tanıyan devletler İsrail'in Refah Bölgesindeki saldırılarını durdurması kararına sahip çıkmalıdır. Adalet Divanı'nın kararına uymayan İsrail'e karşı yaptırımlarda bulunmalıdır.” diye belirtti.

Ticaret yasağı uygulanmalı

İsrail'i durdurmak için daha sert tedbirlere başvurmak gerekir diyen Yasin Uzun, “Ülkemizde de iktidar göstermelik bir ticaret yasağı ile İsrail'e karşı tepkileri yatıştırmaya çalışmaktadır. AKP iktidarı da ticaret yasağını ciddiyetle uygulamalı ve Siyonist İsrail'le siyasi, askeri, ticari her türlü ilişkilerini kesmelidir.” dedi.

Uzun, “İsrail'i cesaretlendiren destekçisi emperyalistlere de desteğe son vermeleri için baskı yapılmalıdır. Aksi takdirde İsrail durmayacaktır. Saldırı ve katliama Gazze'de tek bir Filistinli kalmayıncaya kadar devam edecektir. İsrail'in katliamlarına karşı birleşelim. Katliamı durdurmak için mücadeleyi yükseltelim." diye ifade etti.

EMEP: Tasarruf Politikası Emekçileri Yoksullaştıracak EMEP: Tasarruf Politikası Emekçileri Yoksullaştıracak

Editör: Merve Tepecik