Türkiye'de konut kiralarında önemli bir değişiklik yaşandı. Uzun süredir kira artışları yüzde 25 sınırıyla kısıtlanırken, 1 Temmuz 2024 itibarıyla bu sınır kaldırıldı. Yeni düzenlemeyle birlikte kontrat yenilemelerinde kira artış oranları, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) son 12 aylık ortalamasına göre belirlenecek.

Ancak 1 Temmuz 2024 tarihinden önce yapılan kira sözleşmelerinde yüzde 25 zam sınırı geçerliliğini koruyacak.

SfvbfbfdKonuya ilişkin yaptığı değerlendirmede bulunan Gayrimenkul Danışmanı Hasan Yiğit Özel, "Yüzde 25 zam sınırının kalkması, kiracılar ve ev sahipleri arasında yeni bir pazarlık sürecinin başlamasına neden olacak. Ancak bu süreçte hâlâ belirsizlikler olabilir ve mahkemeler devreye girebilir." dedi.

Düşük kiralarda en az %100-150 zam beklediğini söyleyen Özel, normal kiralarda ise devlet tarafından belirlenen kira artış oranlarının uygulanması gerektiğini vurguladı.

Yeteri kadar bina yok

Özel, Ordu'daki kira artışlarının temel sebebini imar sorunu olarak açıklıyor. Özel, "Ordu'da toprak ve imar sorunu olduğu için kiralar yüksek. İmar kapalı olduğu için yeterli toprağımız da yok. Şu an alçak katlı binalar yapılabiliyor. Yeteri kadar bina yok, o yüzden de evler çok değerli oluyor." ifadelerini kullanıyor.

İşte Aybastı'daki TOKİ’nin son hali İşte Aybastı'daki TOKİ’nin son hali

Editör: Atakan Öztürk