Enginyurt, Halk TV'de katıldığı canlı yayında, "Bugün gelinen noktada emekli maaşları asgari ücretin yarısından bile aşağıya düştü. Kişi başı milli gelir 2023 sonu itibariyle yaklaşık 12 bin dolar. Bu ne anlama geliyor. Demek ki en düşük emekli maaaşı bin dolar olmalı. Siz diyorsanız ki kişi başı milli gelir 12 bin dolar öyleyse aylık bin dolar vermlisiniz ki bu insanlar gerçekten kişi başı bin dolar elde etmiş olsunlar" dedi.

Enginyurt, asgari ücrete yapılan 17 bin 2 liralık zammın da yetersiz olduğunu belirterek, "Ama siz ne yaptınız, 17 bin 2 lira asgari ücret, 17 bin lira ev kirası 2 lirayla geçinecekler inşallah. İstanbul'da 17 bin liraya ev yok. Asgari ücret Recep Tayyip Erdoğan'ın ya da devletin cebinden çıkmıyor. Asgari ücreti esnaf ödüyor, işveren ödüyor. Asgari ücretten bir de devlet vergi alıyor. Kıdem tazminatı ile bir işveren 30 bin lira ödeyecek yani devlet 13 bin lira ekstradan vergi alıyor" diye konuştu.

Enginyurt, emekli maaşlarına yapılacak artış konusunda da eleştirilerini sürdürdü. Enginyurt, "Devlet ne yapacak. Yarın belli olacak. Son günlerin astroloğu Cem Küçük asgari ücreti bildi. O diyor ki 11-12 bin lira (Emekli maaşı) olacak. Peki 12 bin lira olduğunda 30 yıl devlete makine mühendisi, inşaat mühendisi olarak emek vermiş insan ne alacak. Şuan alıyor 12-13 bin lira, 16-17 bin lira olacak yani yine asgari ücretin altında olacak" ifadelerini kullandı.

Atakan Öztürk

Enginyurt: "Sözleşmeli Uzman Çavuş ve Erbaşlara Kadro Verilmesi Şarttır" Enginyurt: "Sözleşmeli Uzman Çavuş ve Erbaşlara Kadro Verilmesi Şarttır"

Editör: Atakan Öztürk