Türkiye'de 9 kişide görülen Eris Varyantı hangi şehirlerde? Eris Varyantı hangi şehirde kaç tane? İşte Son durum Detayları haberimizde..

Eris Varyantı Nedir

Eris varyantı, COVID-19'un Omicron varyantının bir alt türü olarak tanılanmıştır. İlk olarak Şubat 2023'te Güney Afrika'da tespit edilen Eris virüsünün, hızlı bir yayılımla dünyanın diğer bölgelerine de yayıldığı verisine ulaşılmıştır.

Eris varyantı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından "izlenmesi gereken varyant" olarak tanımlanmıştır. Bu, varyantın daha bulaşıcı veya daha şiddetli seyreden bir hastalık oluşturma potansiyeline sahip olduğu anlamına gelir.

Eris varyantının belirtileri, COVID-19'un diğer varyantlarının belirtilerine benzer. Bunlar arasında ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, baş ağrısı, yorgunluk ve tat veya koku kaybı yer almaktadır.

Eris varyantı, COVID-19'a karşı geliştirilen aşıların ve antikor tedavilerinin etkililiğini azaltma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, Eris varyantının ortaya çıkması, COVID-19'a karşı mücadelede yeni önlemlerin alınmasını gerektirmektedir.

Eris varyantının yayılımını önlemek için şu önlemler alınabilir:

  • Maske takmak
  • Sosyal mesafeyi korumak
  • Elleri sık sık yıkamak
  • Kalabalık ortamlardan kaçınmak
  • Aşı yaptırmak

Eris varyantı hakkındaki araştırmalar devam etmektedir. Bu nedenle, varyantın özellikleri ve etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için çalışmalar sürmektedir.

Eris Varyantı Türkiyede Görüldü Mü

Eris varyantı Türkiye'de görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen hafta yaptığı açıklamada, Türkiye'de 9 kişide Eris varyantının tespit edildiğini duyurdu. Koca, varyantın hasta etme gücünün düşük olduğunu ve endişe konusu olmadığını belirtti.

Eris varyantı, Türkiye'de ilk olarak İstanbul'da tespit edildi. Daha sonra Ankara, İzmir ve Antalya'da da vakalar görüldü. Vakaların tamamı yurt dışı temaslı kişilerden oluştu.

Sağlık Bakanlığı, Eris varyantının yayılımını önlemek için gerekli önlemleri aldığını açıkladı. Bu önlemler arasında maske takma, sosyal mesafeye uyma ve aşı yaptırma yer alıyor.

Eris varyantı, Türkiye'de henüz yaygınlaşmamış olsa da, yayılma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, vatandaşlara gerekli önlemleri almaları ve hastalık belirtilerinin ortaya çıkması durumunda sağlık kuruluşlarına başvurmaları tavsiye ediliyor.

Dün akşam Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şunları söyledi:

Koronavirüs, ta salgının başından beri sürekli mutasyona uğradı. Omicron varyantının ardından da tüm dünya basit tedbirler dışında normale döndü. Bir virüs tamamen yok olmaz. Genel olarak, giderek daha zayıf varyantlara dönüşür. “Eris” adlı varyant, halen hayatın normal şekilde sürdüğü ülkelerden sonra, sınırlı sayıda vakada, ülkemizde de görüldü. Bunda endişe edilecek bir şey yok. Bilim insanları üzerinde konuşabilirler ama halkımız için gündem olmaya değer değil. Yaşlılarımızın, kronik hastalığı olanların her zamanki gibi kendilerine dikkat etmelerini daha önce söylemiştim. İyi akşamlar.

Eris Varyantı Hangi Şehirlerde Görüldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,50'den fazla ülkede saptanan COVID-19 Omicron ailesinin son mutant virüsü "Eris" varyantının ülkemizde 9 kişide tespit edildiğini duyurdu. Koca, "Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurtdışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz." Dedi. Henüz Eris varyantının hangi ilde görüldüğü kamuoyu ile paylaşılmadı.