2023-2024 sezonunda Ordu 1.Amatör Lig'de Play-Off Yarı final maçları oynanırken, sezonun en kritik müsabakalarının ilk maçları Pazar günü oynanmıştı. Ordu 1.Amatör Lig'de Pazar günü oynanan maç için tribüne gelen taraftarlar ve ilk olarak sahaya çıkan Eskipazarspor ile Galataspor futbolcuları saha içerisindeki farklı çizgileri görünce şaşırmıştı. 9-10 yaş grupları için düzenlenen 2024 April Cup turnuvasından kalan çizgiler oyunculara ve hakemlere zor anlar yaşatırken, tribünden maçı takip eden taraftarlar da birçok konuda yanılgıya düşmüştü. Ordu Karşıyaka Spor Tesisleri'nde iki sahanın orta sahasında üç çizgi olması en ikonik görüntülerden birisi olmuştu. Gençlik Spor İl Müdürlüğü ya da Ordu Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu'ndan çizgiler konusunda açıklama gelmezken, rövanş maçlarına kadar nasıl bir reaksiyon izleneceği merak ediliyor.

W R F E W F D S Amatör

9-10 yaş grupları için düzenlenen 2024 April Cup Ordu Karşıyaka Tesisleri'nde 1 ve 2 Nolu sahalara çizgiler çizilirken, sahaların iki yarısına da çizilen yarım futbol sahası çizgileri Ordu 1.Amatör Lig Play-Off Yarı Final maçlarına damga vurmuştu.. Ordu 1.Amatör Lig'de Eskipazarspor ile Galataspor arasında oynanan Yarı Finalin ilk mesaisinde Eskipazarspor defansı aut çizgisine yakın alanda yer alan yeni çizgiye aldanırken bu sekans maç boyunca defalarca yaşanmış hatta maçın ikinci yarısında Eskipazarspor savunması bu çizgi yanılmasından kaynaklı çok büyük bir hata yaparken bu hata golle sonuçlanmıştı. Eskipazarspor ise kulüp olarak 'saha çizgilerinin kurallara uygun olmamasından ötürü kural hatası olduğu ve maçın tekrarı gerektiği' konusunda itiraz dilekçesi verdi.

Futbol Oyun Kuralları Kitapçığında Futbol Sahaları Çizgileri Konusunda Yer Alan Kural Şu Şekilde;

KURAL 1. Oyun Alanı Zemini

Alan zemini, müsabaka talimatlarının izin verdiği doğal ve yapay malzemelerin bir arada kullanılması (hibrit sistem) dışında, tamamen doğal veya eğer müsabaka talimatları izin verirse, tamamen yapay olmalıdır. Yapay zeminlerin rengi yeşil olmalıdır. Gerek FIFA’ya bağlı ulusal futbol federasyonlarının ulusal takımları arasındaki maçlarda, gerekse uluslararası kulüp maçlarında yapay
yüzeylerin kullanıldığı sahaların, IFAB tarafından özel izin verilmedikçe, Futbol Çimi için FIFA Kalite Programı koşullarına uygun olması gerekir.

KURAL 2. Oyun Alanının İşaretlenmesi

Oyun alanı dikdörtgen şeklinde olmalı ve tehlike oluşturmayacak şekilde sürekli çizgilerle işaretlenmelidir; eğer tehlikeli değil ise suni oyun alanı materyali doğal oyun alanlarının işaretlenmesinde kullanılabilir. Bu çizgiler sınırlarını belirledikleri alanlara dahildir. Oyun alanı üzerinde yalnızca Kural 1’de belirtilen çizgiler işaretlenir. Yapay zeminlerin kullanılması durumunda, farklı çizgilere izin verilebilir ancak bu çizgilerin farklı renkte ve futbol çizgilerinden açıkça ayırt edilebilir olmaları gereklidir.