Faizler düştü mü? 2024 Kredi faizleri ne zaman düşecek? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Faizler Düştü Mü

23 Ocak 2024 tarihi itibarıyla, mevduat faizleri, özellikle kamu bankalarında, son haftalarda düşüş eğilimindedir. 3 ay vadeli TL mevduatı için kamu bankalarının faiz teklifi, 20 Ocak 2024 tarihinde %41 iken, 23 Ocak 2024 tarihi itibarıyla %38'e gerilemiştir. Özel bankaların da mevduat faizlerinde düşüş eğilimi olduğu görülmektedir.

Kredi faizleri ise, genel olarak, mevduat faizlerine göre daha düşük seviyelerdedir. 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi için en uygun faiz oranı, 23 Ocak 2024 tarihi itibarıyla %0,99'dur. Konut kredisi için en uygun faiz oranı ise, %2,80'dir.

Sonuç olarak, faizler, son haftalarda düşüş eğilimindedir. Bu durum, Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine başlaması beklentisiyle açıklanmaktadır. Ancak, faiz indirimlerinin, enflasyonu kontrol altına almak için yeterli olup olmayacağı henüz belli değildir.

2024 Kredi Faizleri Ne Zaman Düşecek

Ekonomistlerin genel beklentisi, Merkez Bankası'nın 2024 yılı ilk çeyreğinde faiz indirimlerine başlaması yönündedir. Bu durumda, kredi faizlerinde de düşüşler yaşanması beklenmektedir.

Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine başlaması için enflasyonda belirgin bir düşüş sağlanması gerekmektedir. Ekonomistler, enflasyonun 2023 yılının sonunda %65 civarında olacağını tahmin etmektedir. Enflasyonun 2024 yılı ilk çeyreğinde %40-45 seviyelerine gerilemesi durumunda, Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine başlamasının mümkün olacağı düşünülmektedir.

Faiz indirimlerinin, kredi faizlerinde ne kadar düşüşe yol açacağı, Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin miktarına ve hızına bağlı olacaktır. Merkez Bankası, faiz indirimlerini yavaş ve kademeli bir şekilde gerçekleştirirse, kredi faizlerinde de daha yavaş ve kademeli bir düşüş yaşanması beklenmektedir.

Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine başlaması halinde, kredi faizlerinde düşüşlerin yaşanması, tüketicilerin ve işletmelerin kredi talebini artırabilir. Bu durum, ekonomik büyümeyi destekleyebilir. Ancak, faiz indirimlerinin, enflasyonu kontrol altına almak için yeterli olup olmayacağı henüz belli değildir.

Sonuç olarak, 2024 kredi faizlerinin ne zaman düşeceği, Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine başlaması ve enflasyonun seyrine bağlı olacaktır.

Editör: Deniz İnal