Altınordu Belediyesinin Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla Down Kafede düzenlediği etkinlikte bir araya gelen özel çocuklar çocuklar ve aileleri çeşitli aktiviteler ile farkındalık gününü kutladılar.

Down sendromlu gençlere sosyal hayata etkin katılım imkânı sunan Menekşe Kafede düzenlenen etkinlikte kendi elleriyle hazırladıkları çeşitli ikramlıkları misafirlere ikram eden Down Sendromlu gençler, okudukları şiirler, yaptıkları tango gösterisi, oynadıkları yöresel oyunlar ve gitar eşliğinde söyledikleri şarkılar ile doyasıya eğlenmenin mutluluğuna yaşadı. On ikisi "Menekşe 52+1" kafede çalışan 16 down sendromlu gencin gönüllerince eğlendiği programda yer alan Özel Bahçelievler Anaokulu öğrencileri de hazırladıkları resimleri, down sendromlu büyüklerine hediye ettiler. Ailelerinin de yer aldığı programda down sendromlular, günlerini pasta keserek kutladı. Program sonunda down sendromlu gençler hep birlikte Down kafenin önünde gökyüzüne balon bıraktılar.

Down sendromlu gençler hazırladıkları kurabiyeleri, giyecek ve oyuncakları ise deprem bölgesindeki kardeşlerine ulaştırılmak üzere ilgililere teslim ettiler.

 “Melek çocuklarımızın hayatlarına artı bir fark katmak istedik”

Menekşe Kafe’nin engel tanımayan sevgiyi mayalayan ve şehrin umudu olan bir mekân olduğunu belirten Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, “sınırsız sevgileri ve tebessümleriyle hayatımıza fark katan özel çocuklarımızın biz de hayatlarına artı 1 değer katmak istedik. Onların bizim hayatlarımıza kattıkları güzelliklerin farkındayız ve her zaman onların yanınızdayız. Bu özel günlerinde bir kez daha tebessümlerine vesile olmaktan ve topluma farkındalık mesajı vermekten biz de mutluyuz. Yarınlarımız olan çocuklarımızı, gençlerimizi yürekten seviyor, onlara hizmet etmekten gurur duyuyorum. Ayrıca bir Belediye Başkanı ve onların bir abisi bir arkadaşı olmaktan da büyük keyif alıyorum. Bugünün toplumda farkındalığa vesile olmasını diliyorum” diye konuştu. Haber Merkezi