Beraberinde, Fatsa Kaymakamı Avni Kula, Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar ile birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinden her yıl fındık toplamak amacıyla Ordu’ya gelen mevsimlik tarım işçilerinin geçici olarak konakladıkları METİP alanına giden Vali Sonel, burada bulunan tesisleri gezerek, tesislerin durumu hakkında Fatsa Kaymakamı Avni Kula ve Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar’dan detaylı bilgi aldı.

Fatsa METİP alanında yaptığı incelemenin ardından açıklamada bulunan Vali Sonel,  “Ağustos ayının ilk haftasında yeşil altın diye tabir ettiğimiz fındığın toplanması için Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden 25 bin civarında kardeşlerimiz ilimize geliyor. Fındık üretiminde Türkiye ilk sırada, ülkemizde de fındık üretimi bakımından 240 bin ton üretimle Ordu birinci sırada geliyor.” dedi.

 “Mevsimlik tarım işçisi kardeşlerimizin kalacak yerlerinin daha düzgün, daha yaşanılabilir olması için bizler de devletimiz olarak bütün tedbirleri alıyoruz” diyen Vali Sonel, “Altınordu, Ünye ve Fatsa’daki METİP alanlarıyla ilgili kıymetli kaymakam arkadaşlarımız, belediye başkanlarımız ve çalışma arkadaşlarımızla birlikte güzel bir hale getiriyoruz. Bunun için Fatsa'da bulunuyoruz.”şeklinde konuştu.

Mevsimlik tarım işçilerinin çocukları ile birlikte geldiğini belirten Vali Sonel, çocukların öğrenimlerine devam edebilmesi için devlet olarak her türlü tedbirin alındığının özellikle altını çizen Vali Sonel, ayrıca Altınordu ve Ünye’de de mevcut METİP alanlarında sağlık ocağından okullarımıza kadar çocuklarımızın hoşça vakit geçireceği, öğrenimini güzel bir şekilde yapabilecekleri mekanların oluşturulduğunu sözlerine ekledi.