1981 yılında Mardin'in Derik ilçesinde doğan Chakar, çocukluğunu Karadeniz Ereğlisi ve Fatsa'nın köylerinde geçirdi. İlkokulu Fatsa'nın Saitler Köyü'nde okuyan Chakar, öğretmen olan babasının tayini nedeniyle ailecek gittikleri Bismil'de ortaokul öğrencisi iken halk müziği ile ilgilenmeye başladı.

Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nden birincilikle mezun olan Chakar, Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü'nde başladığı yüksek öğrenimini şan ana sanat dalında tamamladı.

PERVİN-CHAKAR

Chakar, müzik eğitimine Diyarbakır'daki güzel sanatlar lisesinde başladı. Çello dersleri de alan Chakar, Anadolu Lisesi'ndeki eğitimi sırasında yazmaya başladı ve öykülerinden biriyle Ankara'da bir yarışmaya katıldı. Yarışma partisinde söylediği Ludwig van Beethoven'ın "Ich Liebe Dich" (Seni seviyorum) şarkısı, jüri üyelerinden birini kendisine opera sanatçısı Maria Callas'ın CD'sini verecek kadar etkilemişti. Callas'ı dinlemek, Chakar'a soprano olarak kariyer yapma konusunda ilham verdi.

2003 yılında Ankara Gazi Üniversitesi'nden lisans derecesiyle mezun olan Chakar, şan öğretmeni oldu. 2004 yılında bir İtalyan opera yöneticisinin onu Perugia'daki Conservatorio F. Morlacchi'ye kaydolmaya davet etmesinden sonra eğitimini İtalya'da sürdürmeye karar verdi. Buradan yüksek lisans derecesiyle mezun olan Chakar, ardından dünyanın birçok önemli opera sahnesinde yer aldı.

Şöhreti dünyaya yayıldı

Chakar, 2019 yılında Teatro La Scala'da sahneye çıkarak, Türk opera tarihindeki ilk Kürt soprano olarak tarihe geçti. Bu performansıyla büyük bir başarı elde eden Chakar, dünyaca ünlü opera sanatçıları arasında yerini aldı.

Atakan Öztürk