Figen yüksekdağ neden hapiste? Figen Yüksekdağ neden hapse girdi? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Figen Yüksekdağ Kimdir

Figen Yüksekdağ, 9 Kasım 1971'de Adana'nın Ceyhan ilçesinde dünyaya geldi. Öğrencilik yıllarında birçok siyasi olayın içinde yer aldı ve 18 yaşında bir sokak gösterisine katıldığı için tutuklanarak gözaltına alındı. Daha sonra İstanbul'a taşınarak Özgür Gençlik grubuna katıldı ve Atılım gazetesinde yayın kurulu üyesi olarak çalıştı. Burada tanıştığı Sedat Şenoğlu ile evlendi. Aynı zamanda uzun yıllar boyunca kadın hakları konusundaki çalışmalara aktif olarak katıldı.

Sosyalist Kadın dergisinin editörlüğünü de üstlenen Yüksekdağ, 2003 Türkiye genel seçimlerinde Adana'dan bağımsız milletvekili adayı oldu. Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) genel başkanlığı görevini yürüttü ve Haziran 2014'te Halkların Demokratik Partisi (HDP) II. Olağan Kongresi'nde partinin eş başkanlığına seçildi.

Figen Yüksekdağ Neden Hapse Girdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ün de aralarında bulunduğu 18'i tutuklu, toplam 108 sanığın yargılandığı davada kararlar açıklandı. Mahkeme, Demirtaş'a 47 ayrı suçtan toplam 42 yıl hapis cezası, Yüksekdağ'a ise toplam 30 yıl 3 ay hapis cezası verdi ve her ikisinin de tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Ahmet Türk ise "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme başkanı, 30 sayfalık kararı okumadan önce, "Dosya incelendi, araştırmaya gerek duyulacak herhangi bir husus kalmadı. Kimlere, hangi suçlardan ne tür hükümler verildiğini özetleyeceğim. Bu vicdani kanaate varırken, dosyadaki deliller incelendi ve böyle bir kanaate varıldı," açıklamasında bulundu.

Editör: Deniz İnal