Figen Yüksekdağ Türk mü? Figen Yüksekdağ babası nereli kim? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Figen Yüksekdağ Babası Kim

Figen Yüksekdağ'ın babası Mevlüt Yüksekdağ'ın vefat haberi geldi. Figen Yüksekdağ, 4 Kasım 2016'dan beri Kandıra F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor. Mevlüt Yüksekdağ, Adana'nın Ceyhan ilçesindeki evlerinde kalp krizi geçirdi ve acil olarak Ceyhan Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Figen Yüksekdağ Kimdir

Figen Yüksekdağ, 9 Kasım 1971'de Adana'nın Ceyhan ilçesinde dünyaya geldi. Öğrencilik yıllarında birçok siyasi olayın içinde yer aldı ve 18 yaşında bir sokak gösterisine katıldığı için tutuklanarak gözaltına alındı. Daha sonra İstanbul'a taşınarak Özgür Gençlik grubuna katıldı ve Atılım gazetesinde yayın kurulu üyesi olarak çalıştı. Burada tanıştığı Sedat Şenoğlu ile evlendi. Aynı zamanda uzun yıllar boyunca kadın hakları konusundaki çalışmalara aktif olarak katıldı.

Sosyalist Kadın dergisinin editörlüğünü de üstlenen Yüksekdağ, 2003 Türkiye genel seçimlerinde Adana'dan bağımsız milletvekili adayı oldu. Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) genel başkanlığı görevini yürüttü ve Haziran 2014'te Halkların Demokratik Partisi (HDP) II. Olağan Kongresi'nde partinin eş başkanlığına seçildi.

Editör: Deniz İnal