Daha önce Tahıl Pazarı Meydanı’nda yaptıkları açıklamayla maliyetin 123.73 TL olduğunu kar, geçim standarttı ve enflasyon farklarıyla taban fiyatı 180 TL olması gerektiğini duyuran Emek Partisi Ordu İl Örgütü bu kez de üreticileri taleplerini dillendirmek için mücadele çağrısı yaparak bildiri dağıtımı gerçekleştirdi.

    Bildiri dağıtımı öncesi basın açıklaması yapan Emek Partisi Ordu İl Başkanı Yasin Uzun, “Bilimsel veriler kullanılarak 1 kilogram fındığın maliyetinin hesabını yaptık. Üreticinin kendi emeğini masraf olarak görmeyen anlayışı da kabul etmiyoruz. Üreticinin emeği de masraf hanesine yazılır. Bu bilimsel çalışmamızın alternatifini iddia edenlerle de tartışırız.” dedi.

Bekleyerek hak alınamaz

   Tarım ürünlerinde fiyatı belirleyenlerin iki dudağı arasından çıkacak taban fiyat beklenmemeli diyen Uzun, “İktidarın ne kadar taban fiyat açıklayacağını beklemeyelim. Buğday ve çay üreticileri mağdur edildi, fındık üreticileri de mağdur edilmek isteniyor.” diyerek üretici köylülere çağrı yaptı: “Emek bizim fındık bizim. Fındığımıza sahip çıkalım” olmaktadır. 1 kg. Fındığın maliyeti 123,73 TL. Kâr ve standart geçim payı, enflasyon farkıyla taban fiyat 180 TL olmalı. Sesimizi, talebimizi, tepkimizi yükseltelim. Hükümetin fiyat açıklamasını beklemeyelim. Düşük taban fiyat açıklanınca tepki göstermek işe yaramaz. Geç kalınır, hasada başlayacağız. Evde, işyerinde, sokakta, kahvehanelerde talebimizi dillendirelim. Birleşerek kazanırız. Parti, sendika, dernek farkı gözetmeden fındık üreticileri olarak mücadele etmeliyiz.” Haber merkezi

Ordu'da Fındık Fiyatları Ne Kadar? 9 Temmuz 2024 Ordu'da Fındık Fiyatları Ne Kadar? 9 Temmuz 2024

Editör: Soner Özdemir